Na jubilejnom 70. zasadnutí valného zhromaždenia OSN v americkom New Yorku, ktorý otvoril pápež František, zastupoval Slovenskú republiku aj šéf envirorezortu Peter Žiga. Ruku si podal so zakladateľom Facebooku Markom Zuckerbergom, ale stretol sa aj s klimatológmi, lídrami a ministrami. Vo svojom vystúpení na samite OSN o udržateľnom rozvoji upozornil, že ekonomický rozvoj musí mať vždy aj sociálny a ekologický rozmer.
"Musíme bezpodmienečne chrániť prírodné zdroje a spotreba nesmie ísť na úkor budúcich generácií," zdôraznil minister. Okrem boja proti chudobe, nadmernej spotrebe, plytvaniu potravinami, prístupu k čistej vode, alebo obmedzenia odpadu, sa diskutovalo aj na tému ochrany životného prostredia a boja proti klimatickej zmene. Na samite sa Peter Žiga spolu s ďalšími šéfmi envirorezortov, ako napríklad francúzskou ministerkou Ségolene Royal, stretol so šéfmi veľkých svetových podnikov pri diskusii o možnostiach, ako dosiahnuť celosvetovú dohodu o boji proti globálnemu otepľovaniu. Zastúpenie mali renomované spoločnosti ako Vestas, Statoil, Unilever alebo Total.
O cieľoch klimatickej politiky diskutoval minister Žiga aj s predstaviteľmi vedeckej obce a klimatológmi, ako je podpredseda medzivládneho panelu pre zmenu klímy profesor Hoesung Lee. Táto medzinárodná inštitúcia OSN združuje tisícky vedcov, vyhodnocuje aktuálnu situáciu v oblasti klimatickej zmeny a pripravuje modely a štúdie pre ciele a rozhodovanie v boji proti globálnemu otepľovaniu. Upozornila napríklad, že do roku 2100 musíme zabrániť, aby oteplenie presiahlo 2 stupne Celzia. Minister odovzdal vedcom najnovší Klimatický atlas Slovenska, ktorý pripravil SHMÚ.
"Rokovania na pôde OSN, aj apely pápeža Františka, môžu významne napomôcť historickej celosvetovej dohode proti klimatickým zmenám na decembrovom samite v Paríži. Hlavnou otázkou teraz bude, ako sa k týmto hrozbám postavia priemyselné veľmoci ako USA, Rusko alebo Čína. Európa je líder znižovania skleníkových plynov, ale pokiaľ v tom zostane sama, tak z globálneho hľadiska nedosiahneme nič. Následky otepľovania pritom cítime aj na Slovensku a treba biť na poplach, kým nie je neskoro," skonštatoval slovenský minister životného prostredia Peter Žiga.
Samit sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, mesto je plné policajtov, ochrankárov a dopravné obmedzenia spôsobujú poriadne problémy miestnej doprave.