Čo z hľadiska práva znamená, ak rodič odpojí od životne dôležitých prístrojov dieťa?
- Vypnutie prístroja, ktoré spôsobilo niekomu smrť, môžeme považovať za úmyselný trestný čin vraždy, prípadne úkladnej vraždy. Ak hovoríme o týchto trestných činoch, ide o vysokú trestnú sadzbu, a to 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.
Existujú dôvody, pre ktoré by súd mohol trest znížiť?
- Existuje možnosť mimoriadneho zníženia trestu pod dolnú hranicu trestnej sadzby a pri týchto trestných činoch je to osem rokov. Museli by to byť však naozaj mimoriadne okolnosti.
Myslíte si, že by na Slovensku mohla byť zlegalizovaná eutanázia?
- Realisticky tomu naše prostredie nie je naklonené a v najbližších rokoch to vôbec nehrozí. Eutanázia neprejde parlamentom, pretože by to voliči vnímali negatívne a politici neohrozia svoje preferencie.
Vy ste za jej prijatie?
- Vo všeobecnosti je známe, že nie som odporcom eutanázie. Chápem ju tak, že je to slobodné a odôvodnené rozhodnutie človeka, ktoré mu umožní dôstojný odchod. Je to tiež prejav jeho slobodnej vôle. Pochopiteľne, nejde o situáciu, keby za neho rozhodol niekto druhý.
Ale čo v situácii, keď je človek taký chorý, že o sebe nemôže rozhodnúť?
- Ak by sme legalizovali eutanáziu, tak by museli byť prísne stanovené podmienky, muselo by to byť prísne kontrolované. A rozhodovať za niekoho iného o usmrtení sa mi zdá príliš benevolentné.
Slováci chodia umierať do Švajčiarska, kde je eutanázia povolená, ani tam nie je legálne ukončiť život smrteľne chorého dieťaťa? Ako je to ošetrené?
- Sú tam špecializované organizácie, ktoré poskytujú pomoc pri ukončení vlastného života. Ukončiť život svojho dieťaťa, to, samozrejme, nejde. Musí totiž ísť o osoby, ktoré sú schopné požiť liečivo samy, nikto im ho nemôže aplikovať. Ten človek prakticky spácha samovraždu a organizácie mu poskytnú priestor, pomoc, asistenciu. To je však len vo Švajčiarsku. U nás je trestná aj pomoc pri samovražde.