Na začiatok zamestná 600, neskôr až okolo 1 300 ľudí. Ich požiadavkou bolo, aby ulicu pomenovali po zakladateľovi firmy Maxovi Brosem. Objavili sa však informácie, že bol aktívnym prisluhovačom Hitlerovho režimu! Prípadom sa už zaoberá prokurátor a bude ho riešiť aj polícia. Väčšina mestských poslancov, ktorá premenovanie ulice schválila, napriek tomu nevidí na Ulici Maxa Broseho nič zlé! Návrh kolegov, aby sa opäť vrátili k pôvodnému názvu, neodhlasovali! Prípad rieši prokuratúra. Hrozí Prievidzi, že príde o investora?
Firma Brose má v prievidzskom priemyselnom parku poklepať základný kameň už vo štvrtok, prísť by mal aj premiér Fico. Radosť vedenia mesta z príchodu významného investora však pokazila šokujúca informácia. Ako vyplávalo na svetlo, Max Brose bol členom nacistickej strany a dostal aj vyznamenania za včasné dodávky zbraní Wehrmachtu. Prokuratúra sa prípadom začala zaoberať po tom, ako informáciu zachytila v médiách. „Riešime, či nedošlo k spáchaniu trestného činu propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd,“ povedal hovorca trenčianskej prokuratúry Marián Sipavý. Prípad posunú polícii.
Hlasovanie poslancov
V utorok sa kontroverzným premenovaním ulice opäť zaoberalo mestské zastupiteľstvo. Jeden z poslancov navrhol, aby zmenu názvu, ktorú predtým jednohlasne schválili, zrušili. Paradoxné však je, že z 25 poslancov s týmto návrhom súhlasili iba traja. Jedným z nich bol aj Michal Dobiáš. „Premenovanie Západnej ulice na Ulicu Max Brose bola požiadavka investora, spoločnosti Brose. Vzhľadom na to, že ulica je súčasťou priemyselného parku a premenovanie sa dotýka iba troch spoločností, osobne som v tom problém nevidel. Okrem toho, názvoslovná komisia nám túto zmenu odporučila. O tom, že Max Brose je bývalý nemecký nacista, som nemal ani tušenia. Ak sa preukáže pravdivosť týchto tvrdení, považujem to za vážny problém a mesto by sa tým malo zaoberať,“ povedal poslanec Michal Dobiáš.
Prokuratúra koná
Vedenie mesta vraví, že investora sa pýtali, po kom to vlastne majú ulicu pomenovať. Spoločnosť uviedla, že ide o ich zakladateľa, ktorý už vo veku 24 rokov pochopil, že budúcnosť patrí automobilom a vytvoril hospodársky stabilnú a technologicky úspešnú spoločnosť. Zomrel ako 84-ročný. Firma tiež mestu oznámila, že jeho minulosť v súvislosti s nacizmom dala preveriť významnému historikovi, pričom výsledky jeho výskumu boli, že Max Brose nebol presvedčeným národným socialistom. Vedenie mesta teraz čaká, čo podnikne prokuratúra a polícia. „Vec má v rukách prokuratúra, ak sa objavia nejaké nové informácie z hodnoverných zdrojov, určite podnikneme v tejto veci ďalšie kroky,“ povedal hovorca Michal Ďureje.
Kto bol Max Brose
Nemecký podnikatel Max Brose (1884 - 1968) bol od roku 1933, teda ešte pred druhou svetovou vojnou a aj počas nej členom nacistickej strany. Jeho závody vyrábali vojenskú techniku a muníciu. Ulicu po ňom pomenovali aj v Nemecku, kauza jej pomenovania sa však ťahala dlhých 11 rokov a skončila sa v roku 2015. Jeho vnukovi Michaelovi Stoschekovi, ktorý patrí k najbohatším Nemcom, sa podarilo preukázať, že jeho dedko presvedčeným nacistom nebol. Predložil aj rozsudok súdneho dvora zo dňa 23. 7. 1949, že Max Brose nebol národnému socializmu nikdy ideologicky naklonený. Akty súdneho dvora uvádzali aj príklady, keď sa postavil proti nacistickému režimu.