Na jej podanie bude mať čas takmer tri mesiace od jeho zverejnenia vo vestníku EÚ. Zverejnené bolo vo štvrtok 24. septembra. Vláda sa v stredu na výjazdovom rokovaní v Nitre zaoberala podaním žaloby podľa článku 263 Zmluvy o fungovaní únie.
Na jej základe má každý členský štát právo napadnúť právny akt únie, o ktorom sa domnieva, že z hmotného alebo procesného hľadiska porušuje jej právo. Ako po rokovaní priblížil premiér Robert Fico, kabinet v stredu neprijal obsah žaloby, len sformalizoval rozhodnutie o uložení úlohy konkrétnym ľuďom. "Nehovorili sme o podstate žaloby, to je vec pre profesionálov," dodal.
Súdny dvor má právomoc rozhodovať o žalobách podávaných členskými štátmi, Európskym parlamentom, Radou alebo Európskou komisiou z dôvodu nedostatku právomoci, porušenia podstatných procesných predpisov, porušenia zmlúv alebo akéhokoľvek právneho pravidla týkajúceho sa uplatňovania alebo zneužitia právomocí.
Ministri vnútra EÚ prijali minulý týždeň väčšinovo návrh komisie na premiestnenie 120 000 ľudí, ktorí zjavne potrebujú medzinárodnú ochranu. Proti relokácii bolo Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko. Fínsko sa pri hlasovaní zdržalo.
Premiér Robert Fico namietal spôsob, akým sa rozhodlo o tomto návrhu. Tento mal byť podľa neho prijatý na úrovni premiérov a prezidentov na summite EÚ. Ako dôvod uviedol, že nejde o technickú otázku, ale o problematiku, ktorá hýbe celou Európou.
Slovensko by malo do roka prijať na základe rozhodnutia ministrov 802 utečencov. Z nich má byť 190 z Talianska a 612 z Grécka. V prípade nutnosti sa bude prerozdeľovať ďalších 54 000 utečencov. Pre Slovensko by to znamenalo prijatie 656 ľudí, avšak toto číslo by mohlo byť aj menšie.
Únia podporí túto relokačnú schému 780 miliónmi eur. Prijímajúci štát dostane 6000 eur na jedného utečenca.