Ministerstvo spresnilo, že lietadlá typu Suchoj-24M a Suchoj-25 počas štyroch náletov v Sýrii v noci štvrtok zničili "štáb teroristov a sklad munície v oblasti mesta Idlib". Zlikvidované bolo aj trojúrovňové opevnené veliteľské stanovište neďaleko mesta Hamá.
Terčom útoku bola aj muničná továreň severne od mesta Homs, v ktorej sa vyrábali výbušniny a prestavovali sa autá na ich neskoršie použitie pri samovražedných atentátoch. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov zdôraznil, že terčom útokov neboli objekty občianskej vybavenosti a "už vôbec nie budovy, v ktorých by sa mohli nachádzať civilisti". Generál Konašenkov uviedol, že za posledných 24 hodín ruské lietadlá zasiahli spolu 12 cieľov Islamského štátu (IS).
Spresnil, že na operáciách proti cieľom IS v Sýrii sa zúčastňuje celkovo viac ako 50 ruských bojových lietadiel a vrtuľníkov. Hovorca dodal, že túto letku sa podarilo vytvoriť v takom krátkom čase aj vďaka tomu, že zásoby materiálu a munície sa už nachádzali na základni v sýrskom Tartúse. "Bolo treba už len redislokovať lietadlá a časť zariadení," povedal.
Ministerstvo spresnilo, že Rusko presunulo do Sýrie skupinu námornej pechoty, ktorej úlohou je chrániť leteckú základňu v Lázikíji, kde sú dislokované lietadlá a vrtuľníky nasadzované pri náletoch na území tejto blízkovýchodnej krajiny.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že ruské lietadlá sa počas náletov v Sýrii zameriavajú na dobre známe teroristické organizácie, pričom svoje ciele určujú v koordinácii so sýrskymi ozbrojenými silami.
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura dnes v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera nekomentoval aktivity Ruska v Sýrii, ale zdôraznil, že OSN dala súhlas len na operáciu proti teroristickým organizáciám pôsobiacim na území krajiny, "proti Islamskému štátu, al-Káide a Frontu an-Nusra". Reagoval tým na tvrdenia USA i sýrskej opozície, že ruské lietadlá v stredu bombardovali oblasti, v ktorých IS ani nepôsobí. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) dnes v Londýne informovalo, že nálety na provinciu Hamá v strednej časti Sýrie zasiahli aj pozície povstaleckej skupiny Tadžammul Izza podporovanej Spojenými štátmi - údajne ich Ústrednou spravodajskou službou. Útoku boli vystavené aj pri prvých náletoch v stredu.
Peskov: Terčom náletov v Sýrii sú dobre známe teroristické organizácie
Ruské lietadlá sa počas náletov v Sýrii zameriavajú na dobre známe teroristické organizácie, pričom svoje ciele určujú v koordinácii so sýrskymi ozbrojenými silami, uviedol dnes v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ako dodal, ešte je priskoro na to, aby povedal, či je prezident Vladimir Putin spokojný s výsledkami dosiahnutými pri náletoch v Sýrii. Spresnil tiež, že operáciu ruských síl v Sýrii financuje Rusko.
Peskov súčasne vyzval na opatrnosť pri hodnotení informácií o nasadení ruských ozbrojených síl v Sýrii, pretože sa objavilo mnoho skreslených a nepravdivých správ. Uviedol, že treba nájsť mechanizmy na koordináciu informácií. Zdôraznil, že sa netreba stávať obeťou skreslených správ.
Ako príklad uviedol aj medializované vyhlásenie saudskoarabského veľvyslanca pri OSN Abdalláha Muallimího, ktorý tlmočil znepokojenie svojej krajiny z ruských náletov v Sýrii a údajne vyzval na ich okamžité skončenie. Peskov však upozornil, že médiá túto citáciu nepotvrdili. "Sám som to v médiách hľadal, ale zatiaľ nenašiel," uviedol Peskov. Ruské nálety, ktorých cieľom je podpora armády prezidenta Asada, sú doteraz najvýraznejšou eskaláciou konfliktu v Sýrii. Ruského prezidenta o pomoc v boji s terorizmom požiadal samotný sýrsky prezident Bašár Asad. Horná komora ruského parlamentu - Rada federácie - následne túto stredu odobrila Putinovu žiadosť o poskytnutie súhlasu na nasadenie ruských jednotiek v Sýrii.
Peskov vo štvrtok okrem toho informoval, že v súvislosti s ruskými aktivitami v Sýrii sa v samotnom Rusku posilnili bezpečnostné opatrenia s cieľom predísť prípadným teroristickým útokom na ruskom území.