Rozhodol o tom vo štvrtok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) , ktorý tak zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry SR voči júlovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS). Informovala o tom Kancelária predsedníčky NS. ŠTS koncom júla voči Trajterovi zastavil trestné stíhanie. Podľa súdu je skutok premlčaný. V procese dokazovania žiadny dôkaz nepotvrdil, že obžalovaný si vraždu objednal s úmyslom získať majetkový prospech.
Proces na ŠTS v Banskej Bystrici so siedmimi obžalovanými, ktorých prokuratúra viní zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 - Eduarda a Roberta Diničovcov, spomínaného Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara, a tiež zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny známej ako sýkorovci, speje do finále. Už tento mesiac sa očakávajú záverečné reči a rozsudok.
"Nebudeme sa k tomu vyjadrovať, je to dohoda nás obhajcov," reagovala na rozhodnutie obhajkyňa Mareka Trajtera, advokátka Eva Mišíková. Trajter od začiatku procesu, ktorý sa začal 20. januára tohto roka, tvrdil, že je nevinný a objednávku vraždy Deáka poprel. "Od roku 1996 sme už nemali žiadne spoločné obchodné aktivity. Nemal som aké peniaze od neho žiadať. Tento motív nemá žiadny racionálny základ, rovnako ani snaha získať Deákov podiel," tvrdil Marek Trajter.
Šéf gangu sýkorovcov Róbert Lališ, známy pod prezývkou Kýbel, je na úteku, rovnako ako Martin Bihari, prezývaný Rus. Koná sa voči nim ako ujdeným. Ďalší obžalovaný Jozef R., nazývaný Potkan, na začiatku požiadal senát ŠTS, aby pojednával v jeho neprítomnosti. Je vo väzbe v Maďarsku.
Podnikateľa Deáka zavraždili v období, keď sa s ním rozvádzala terajšia manželka exministra Jirka Malchárka. Podľa medializovaných informácií mohla byť príčinou ich rozchodu aj Zuzana Belohorcová. Tá bola aj posledná, ktorá s ním bola v deň jeho vraždy. Roman Deák obchodoval s nealkoholickými nápojmi, realitami, reklamou.