Na pojednávaniach v kauze únosu malého Hesmana už bol vypočutý obžalovaný Abdel, jeho exmanželka, bývalá svokra a viacerí svedkovia. "Pojednávanie v piatok bolo zmarené neprítomnosťou obžalovaného, ktorého vyhostili zo Slovenska. Bude preto potrebné zistiť súčasnú presnú adresu obžalovaného v cudzine, aby mohol byť predvolaný a aby si mohol zabezpečiť všetky potrebné doklady pre vstup na územie Slovenska, takže nie je možné považovať obžalovaného za ušlého v zmysle Trestného poriadku," povedal hovorca súdov Bratislavského kraja Pavol Adamčiak.
Abdela (31) slovenské úrady nedávno vyhostili. Afričan sa stal smutne známy tým, že dvakrát zobral syna Heshama (5), ktorého splodil s Bratislavčankou Ivanou. Rodák z Egypta je obžalovaný z porušovania domovej slobody a únosu. Na rozsudok čakal rok vo vyšetrovacej väzbe, z ktorej ho prepustili. Keďže nemal u nás pobyt, putoval do tábora pre cudzincov v Medveďove. Súd ho napokon vyhostil do Kamerunu, pretože má pas tejto krajiny. Dostal ho vďaka otcovi, ktorý sa tam narodil.
V africkej krajine dodnes žije Abdelova vzdialená rodina. „Osobe bol v rozhodnutí o pobyte cudzincov uložený zákaz vstupu na územie všetkých členských štátov Schengenu na obdobie piatich rokov,“ uviedol hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. Abdel zobral syna prvýkrát na jeseň 2013. Po dvoch mesiacoch ho uložil do krízového centra pri Maroku, lebo sa o neho nevedel postarať. V máji 2014 sa do Bratislavy vrátil, zaútočil na svokru a syna zobral opäť. O takmer tri mesiace ich v Budapešti vypátral reportér Nového Času, ktorý zalarmoval okoloidúcich policajtov.
Chválil sa aj minister
Issa po prvýkrát zmizol v septembri minulého roka, keď ho z rovnakého bytu v Bratislave odviedol Abdul do Španielska. V južanskej krajine ho ukrýval 7 týždňov. „Úrady chlapca vypátrali vďaka tomu, že jeho otec ho umiestnil do zariadenia pre deti, keď chlapec ochorel a nevedel sa o neho postarať,“ povedal Novému Času zdroj z prostredia vyšetrovania prvého únosu. Keď sa podarilo malého chlapca dostať späť na Slovensko, jeho nájdením sa chválil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. „Tento prípad je jeden z tých, ktorý má šťastný koniec a to vďaka súčinnosti štátnych a európskych orgánov a tiež Schengenu,“ informoval na vtedajšej tlačovej konferencii.