"Skutočnosť je iná," upozorňuje profesorka Neda Markovská, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo. Slovensko je vo výskyte orálneho karcinómu v Európe na druhom mieste. Skúsenosti zubných lekárov ukazujú, že Slováci s touto diagnózou vyhľadávajú pomoc neskoro. "Pacienti nám chodia veľmi neskoro v rozpadnutých metastázujúcich štádiách, kde nie je možnosť vyliečenia, ani zabezpečenia kvalitného života," uviedla Markovská s tým, že situácia nie je priaznivá.
Základným predpokladom redukcie výskytu ochorenia je podľa jej slov primárna prevencia zameraná na odstránenie rizikových faktorov u jednotlivcov i spoločnosti. Hlavné faktory, ktoré v 90 percentách prípadov stoja za vznikom orálneho karcinómu, sú fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nesprávna výživa.
Orálny karcinóm vo všeobecnosti postihuje pery, jazyk a ústnu dutinu. V rámci Európy je desiatym najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným nádorom v ľudskom organizme. Častejšie postihuje mužov ako ženy. Onkologickú prehliadku musí vykonať zubný lekár u každého rizikového pacienta, ktorý navštívi zubnú ambulanciu. Za rizikových sa považujú fajčiari a ľudia často užívajúci alkohol vo veku nad 40 rokov.