Nedostatok vody na severe Afriky a na Blízkom a Strednom východe môže spôsobiť omnoho väčšiu migračnú vlnu, než akej čelíme v súčasnosti. Povedal v rozhovore pre TASR český geológ a klimatológ Václav Cílek.
„Klimatické modely hovoria o vysušovaní oblasti medzi severnou Čínou, Indiou, Pakistanom a Afganistanom, Iránom a severnou Afrikou. Merania európskej gravimetrickej družice Grace ukazujú, že z 37 veľkých svetových zásobníkov podzemnej vody sa 11 veľmi silno prečerpáva. Ide najmä o arabský, perzský, indický zásobník v údolí riek Indus a Ganga,“ upozornil Cílek s tým, že podobné výsledky ukazuje aj meranie vody v studniach a vrtoch v Pakistane, Indii a Iráne. „Bývalý iránsky minister poľnohospodárstva nedávno vyhlásil, že pokiaľ sa Peržania nenaučia zaobchádzať s vodou, tak 50 miliónov Iráncov bude musieť opustiť krajinu,“ dodal Cílek.
Sucho celkovo ohrozuje najmenej 200 miliónov obyvateľov Afriky a 100 miliónov ľudí v Ázii. Podľa Cíleka v týchto regiónoch rastie počet ľudí, ktorí sú príslušníkmi strednej triedy, a tí sa, v prípade problémov, dajú na pochod. „Pokiaľ v najbližších mesiacoch príde El Niňo, tak to bude mať z hľadiska sucha dosah najmä na Indiu a tam uvidíme, či sa spomínaný pohyb začne. Najhorší scenár je, že po suchom roku dôjde opäť k rastu cien potravín a to môže spôsobiť desaťkrát väčšiu migračnú vlnu, než akej čelíme v súčasnosti. Je dosť pravdepodobné, že k tomu dôjde v priebehu najbližších desiatich rokov,“ zdôraznil český vedec, podľa ktorého musí EÚ pripraviť jasnú medzinárodnú stratégiu, ktorá bude počítať s prílevom utečencov počas najbližších dvoch až troch desaťročí.
„Štáty ako Česko alebo Slovensko by mali mať schopnosť ochrany vlastných hraníc a vytvoriť vlastné národné stratégie. Okrem toho by bolo dobré previazať k úzkej spolupráci české a slovenské bezpečnostné zložky,“ uzavrel Cílek.