Radnica argumentovala tým, že to bola požiadavka nemeckého investora firmy Brose, ktorý v prvej etape prinesie do regiónu 600 pracovných miest. Zaujímavé je, že firma už jeden závod na Slovensku má, a to v Lozorne (okres Malacky). Starosta tvrdí, že od nich investor nič také nežiadal.
Firma Brose, ktorá vyrába komponenty pre autá, má však závod aj v obci Lozorno pri Malackách. Stojí tu od roku 2002 a zamestnáva vyše tristo ľudí. V Lozorne však žiadnu Ulicu Maxa Broseho nenájdete. Starosta Ľubomír Húbek nad krokom Prievidze krútil hlavou a tvrdí, že u nich investor nič podobné nežiadal.
„Firma Brose určite takýto nátlak v Lozorne neuplatnila. Firma Brose je súčasťou veľkého automobilového parku, obec by určite niečo také nepripustila,“ povedal Novému Času starosta Húbek. Argumentoval tým, že na pomenovanie ulíc majú všeobecne záväzné nariadenie, ktoré schvaľuje zastupiteľstvo. „Ak mám povedať za mňa, určite by som to nedovolil,“ dodal Húbek. Obrátili sme sa preto na primátorku Prievidze Katarínu Macháčkovú, ako si to vysvetľujú. „Bola to požiadavka investora,“ trvala na svojom primátorka.
Kto bol Max Brose
Nemecký podnikateľ Max Brose (1884 - 1968) bol od roku 1933, teda ešte pred druhou svetovou vojnou a aj počas nej členom nacistickej strany. Jeho závody vyrábali vojenskú techniku a muníciu pre Wehrmacht. Ulicu po ňom pomenovali aj v Nemecku, kauza jej pomenovania sa však ťahala dlhých 11 rokov a skončila sa v roku 2015. Jeho vnukovi Michaelovi Stoschekovi, ktorý patrí k najbohatším Nemcom, sa podarilo preukázať, že jeho dedko presvedčeným nacistom nebol. Predložil aj rozsudok súdneho dvora zo dňa 23. 7. 1949, že Max Brose nebol národnému socializmu nikdy ideologicky naklonený.