Povedal to v piatok šéf nemeckých policajných odborov Rainer Wendt v reakcii na rastúce obavy súvisiace s rekordným množstvom prichádzajúcich utečencov. Podľa odhadov pricestovalo iba v septembri do Nemecka vyše 200 000 migrantov, čo je podľa informácií agentúry Reuters zhruba rovnaký počet ako za celý vlaňajšok. Vláda počíta s tým, že do konca roka 2015 by do tejto krajiny mohlo prísť celkovo až 800 000 žiadateľov o azyl.
Na územie Európskej únie vstúpilo v tomto roku vyše 500 000 migrantov utekajúcich pred vojnovými konfliktami na Blízkom východe či v Afrike, alebo hľadajúcich v EÚ lepšie životné podmienky. Medzi najvyhľadávanejšie destinácie patrí okrem Švédska práve Nemecko. "Prichádza riziko, že situácia v utečeneckých ubytovniach sa vymkne spod kontroly," povedal v rozhovore pre noviny Bild šéf nemeckých policajných odborov Wendt, z ktorého citovala agentúra Reuters. "Naše skúsenosti naznačujú, že na mnohých miestach dochádza, bohužiaľ, takmer denne k veľmi cieleným a dobre pripravených násilným stretom s etnickou alebo náboženskou motiváciou," uviedol. Nemecká polícia zatkla v utorok 15 žiadateľov o azyl podozrivých z účasti na bitke v ubytovni v meste Suhl v spolkovej krajine Durínsko, kde boli ubytovaní. Pri incidente sa zranilo 11 ľudí, informovala miesta stanica MDR. Pred násilím v strediskách pre žiadateľov o azyl varoval vo štvrtok v rozhovore pre stanicu ZDF aj nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere. Utečenci boli podľa neho až donedávna Nemecku vďační, čo sa však určitým spôsobom zmenilo. "Búria sa, pretože sa im nepáči ubytovanie a spôsobujú problémy, pretože nemajú radi stravu. V zariadeniach pre žiadateľov o azyl sa navzájom bijú," vyhlásil minister. "V súčasnosti je to stále v minimálnej forme, musíme však zdôrazniť, že všetci, čo prichádzajú do Nemecka musia strpieť to, že budú umiestnení kamkoľvek ich pošleme, že budú spolupracovať ... a rešpektovať náš právny systém."
Spolu s akceptovaním utečencov sa ku výzvam voči nim na rešpektovanie Nemecka a jeho kultúry pridáva čoraz viac tamojších politikov, píše Reuters. Prepad popularity kancelárky Angely Merkelovej medzi voličmi na najnižšiu úroveň za uplynulé takmer štyri roky je podľa Reuters tiež odzrkadlením ochladzujúcich sa nálad obyvateľstva voči utečeneckej vlne. Merkelovej otvorený prístup voči utečencom bol v úvode doma i v zahraničí hodnotený mimoriadne pozitívne. S rastúcim príchodom stále nových žiadateľov o azyl a zapĺňajúcimi sa kapacitami nemeckých utečeneckých zariadení začína byť však premiérka terčom čoraz väčšej kritiky.