Vysokí ľudia majú oveľa vyššie riziko rakoviny. Napríklad pri rakovine kože je riziko s každými desiatimi centimetrami navyše o tridsať percent vyššie. U muža vysokého 190 cm môže byť takmer o sto percent vyššie ako u muža vysokého 160 cm.
Prečo tomu tak je, sa presne nevie. Najpravdepodobnejšia sa ale javí teória o počte buniek. Inými slovami, čím vyššie telo, tým viac buniek a s každou ďalšou bunkou navyše rastie riziko, že sa premení v rakovinovú. Ďalšia teória sa opiera o pôsobenie rastového hormónu počas dospievania, ten podľa vedcov podporuje niektoré typy rakoviny. Vyšší ľudia majú v puberte a adolescencii viac rastového hormónu. Tretia teória hovorí o toxickom pôsobení metabolitov. Pri príjme a trávení potravy sa do tela dostávajú a vznikajú v ňom toxické látky. Čím viac jeme, tým viac karcinogénov tvoríme. A vyššií ľudia prijímajú potravy viac, pretože potrebujú viac energie. Tým sa zvyšuje záťaž karcinogénmi. Vyššie riziko s nadpriemernou postavou platí zvlášť pri rakovine kože.
K tomuto záveru prišli onkológovia zo švédskej univerzity Karolinska Institutet. "Naše štúdie dokazujú, že vyšší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť rozvinúť v sebe rakovinu, ale nie je jasné, či je u nich tiež vyššie riziko úmrtia na tieto ochorenia alebo či majú vo všeobecnosti vyššie riziko predčasného úmrtia," uviedla autorka štúdie doktorka Emelie Benyiová podľa denníka The Mail.