Súčasťou týchto prác je aj otvorenie tzv. čierneho labyrintu, ktorý umožňuje objavovať vystavené predmety nevidiacim či slabozrakým. Protiturecká pevnosť v Komárne sa stavala vo dvoch obdobiach.
Na základoch staršieho hradu sa začala roku 1546 výstavba Starej pevnosti, v roku 1658 začali stavať Novú pevnosť. „Vnímať časť tohto pevnostného systému a zároveň sa dotýkať vystavených vecí môžu už i nevidiaci. Vytvorením čierneho lybyrintu v kazematách sme im dali možnosť vnímať históriu tohto unikátneho a krásneho miesta,“ prezradila Silvia Hamran, sprievodkyňa v komárňanskej pevnosti. Systém kazemát patrí medzi najvzrušujúcejšie atrakcie v Monštorskej pevnosti.
Čierny labyrint však môžu obdivovať a dotýkať sa vystavených predmetov v ňom nielen nevidiaci, ale aj vidiaci návštevníci. „Je to tu naozaj veľmi pekné,“ netajil svoje pocity Stu Pray (71) zo Cincinnati v USA, ktorý si prišiel pozrieť pevnosť aj so svojou dcérou. „Je to netradičná expozícia pre nevidiacich i vidiacich, ktorú môže návštevník prejsť v absolútnej tme, spoliehajúc sa len na svoje zmysly hmat a sluch. Zvláštnosťou je možnosť dotýkať sa vystavených predmetov v labyrinte a zároveň prežívať pocity, aké majú nevidiaci,“ dodala sprievodkyňa unikátnym labyrintom.