Uviedol to v pondelok vo svojej prednáške na bratislavskej Ekonomickej univerzite Ľuboš Pástor, profesor finančnej ekonómie na University of Chicago a člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska. Európa sa podľa neho totiž vyvíja takým zaujímavým spôsobom, ktorý potvrdzuje slová jedného zo zakladateľov európskej integrácie Jeana Monneta. "Ten kedysi povedal, že Európa je vytváraná v krízach. Európa je vždy kumulatívnym súčtom riešení rôznych krízových situácií, ktoré sa vyskytli. Ide sa teda tým smerom, ktorým nás kríza zavedie. Budúcnosť Európy a eura sa preto ťažko predpovedá," priblížil Pástor.
"Ale to, čo môžeme celkom iste predpovedať, je, že politici budú zohrávať naďalej veľmi dôležitú úlohu pri budúcnosti eura. Ak sa vrátime do histórie, tak euro bolo vždy politickým projektom. Euro bolo naštartované ako politický projekt. Pri jeho vzniku boli aj ekonomické argumenty, napríklad zníženie transakčných nákladov, či zníženie kurzových rizík. Nikto sa však vtedy nepýtal, či je aj optimálnou menovou oblasťou. Dohodlo sa, že v záujme prehĺbenia európskej integrácie sa zavedie spoločná mena," poznamenal.
"Myslím si, že takisto to bude aj v budúcnosti - politici rozhodnú, či tu euro bude a v akej forme. My ekonómovia vytvoríme taký priestor, aby euro mohlo naďalej fungovať. A myslím si, že je to tak správne, ak to budú demokraticky zvolení politici, ktorí budú rozhodnutia (týkajúce sa eura) robiť," dodal.