Česko veľmi konkrétne uvažuje o tom, že poskytne zbrane Kurdom bojujúcim v Iraku proti Islamskému štátu. Mohli by sme im poslať napríklad samopaly, povedal novinárom počas utorkového rokovania Bezpečnostnej rady štátu minister obrany Martin Stropnický (ANO). "Veľmi konkrétne uvažujeme o ďalšej zásielke, tentoraz už zbraní pre Kurdov. Mohli by to byť samopaly, to je veľmi pravdepodobné. Budeme o tom rokovať s Američanmi, pretože potrebujeme prepravcu," povedal Stropnický.
Česká vláda už vlani v auguste schválila darovanie munície zo starších armádnych zásob Kurdom v hodnote 41 miliónov korún (viac ako 1,5 milióna eur). Do Iraku potom putovalo prostredníctvom Kurdskej regionálnej rady cez osem miliónov guľometných nábojov kalibru 7,62 milimetra a viac ako 5000 nábojov do protitankového granátometu RPG-7. Tento rok v júli česká vláda rozhodla o dodaní zvyšných viac ako desiatich miliónov puškových nábojov kalibru 7,62 milimetra do samopalov typu Kalašnikov a 5000 ručných granátov.
Česká armáda podľa Stropnického pôsobí na rade miest, ktoré bezprostredne súvisí s otázkou migrácie. Pôvodný predpoklad podľa neho počítal s tým, že sa počet jednotiek bude znižovať. "Teraz ste si možno všimli, že aj Obama vyhlásil, že sa americké počty skôr navýši, čiže je obava, ja si myslím oprávnená, že keby sa odtiaľ odišlo príliš rýchlo a neuvážene, tak sa dajú Afgánci na pochod," povedal Stropnický. Poznamenal pri tom, že Afgánci už v súčasnosti tvoria druhú najpočetnejšiu skupinu migrantov. "Aby sa neopakoval nejaký Irak, tak si myslím, že je tam skôr potreba tie pozície držať, pretože ono to znamená aj materiálnu pomoc pre Afganistan," dodal s tým, že zmenšovať súčasnej pozície by nebolo dobré. Česká armáda mala v Afganistane na začiatku septembra 281 vojakov. Väčšina z nich slúži v strážnej rote, ktorá stráži okolie leteckej spojeneckej základne Bagram. V krajine je ale tiež lekársky, výcvikový alebo logistický tím. Súčasná misia je schválená do konca roka 2016.