Po pozretí si dvoch vyrastajúcich registračných centier pre utečencov, sa zhodli: Do riešenia utečeneckej krízy bude treba zapojiť i Turecko. Podľa ich názoru by Európska únia mala Turecku vyjsť v ústrety tam, kde je potrebná finančná pomoc a politický dialóg, avšak inak by mala zostať na svojej pozícii. V telefonáte pre tlačovú agentúru APA to uviedol rakúsky kancelár. Podľa jeho názoru by postoje k problematike demokracie alebo kurdskej populácie v Turecku mali zostať nemenné, avšak vzájomné zbližovanie v európskej politike je nevyhnutnosťou.
Na ostrove, ktorý v utorok navštívili šéfovia gréckej a rakúskej vlády, čaká na registráciu aktuálne viac ako 4000 migrantov. Obaja politici sa tam zhodli aj na tom, že treba urobiť maximum preto, aby čo najväčší počet potenciálnych migrantov zostal na mieste v regiónoch ich pôvodu. Za rozhodujúci krok týmto smerom označili nedávne rozhodnutie o uvoľnení pomoci vo výške dvoch miliárd eur pre utečenecké tábory v Turecku, Jordánsku a Libanone. Žiadny štát súčasnú krízu nedokáže vyriešiť sám, ale spoločne sme dostatočne silní, aby sme to zvládli, vyplynulo z Faymannových slov.
Tsipras využil prítomnosť rakúskeho kancelára, aby ho upozornil na európsky rozmer súčasnej krízy a súčasne sa mu poďakoval za podporu. Rakúsko už skôr avizovalo, že je pripravené vyslať do Grécka 100 pracovníkov. Obaja štátnici si pozreli aj miestny prístav, z ktorého denne cestujú na pevninu rádovo tisíce migrantov. Iba v utorok dorazilo do Pirea viac ako 7000 z nich, a to z ostrovov Lesbos i Chios.