V prejave, ktorý mal za cieľ upokojiť euroskeptických konzervatívcov, sa tiež pokúsil načrtnúť svoju predstavu pre svoje druhé funkčné obdobie - riešiť chudobu, nerovnosť a ponúknuť bezpečnosť pre budovanie "väčšej Británie". Cameron povedal, že zabezpečí, aby sa Británia nikdy nepodpísala pod deklarovaný cieľ EÚ - vytváranie "čoraz užšej únie". Podľa agentúry Reuters tým chcel očividne umlčať rastúcu vnútrostranícku kritiku svojich rokovaní o zmene vzťahov Británie s EÚ, ktorá môže zatieniť jeho posledných päť rokov pri moci.
Premiér však tiež zdôraznil, že Británia v minulosti ovplyvnila Európu a môže zostať silnou krajinou v EÚ. A sľúbil, že vyjedná "lepšiu dohodu a to najlepšie z oboch svetov". "Neutekáme pred bojmi. Stojíme pevne na svojom mieste a riešime problémy," povedal na výročnom straníckom zjazde v anglickom Manchestri.
"Všetci vieme, čo je na EÚ zlé - je príliš veľká, príliš panovačná, príliš zasahuje. Ale tiež vieme, čo je na nej dobré - je to najväčší jednotný trh na svete," vyhlásil Cameron.
"Verte mi, nemám žiaden romantický vzťah k EÚ a jej inštitúciám. Zaujímam sa iba o dve veci: prosperitu Británie a jej vplyv. Preto budem tak tvrdo bojovať" v rokovaniach o zmene vzťahu s úniou, dodal. "Väčšia Británia je taká, ktorá je silná vo svete - a to by malo znamenať, že je tiež silná v Európe," pokračoval. Vo svojom volaní po "väčšej Británii" si predstavuje krajinu, ktorá bude riešiť niektoré z dlhodobých problémov - chudobu, nerovnosť a bojovať s extrémizmom, aby zabránila mladým Britom pripojovať sa k militantom Islamského štátu v Iraku a Sýrii.
Cameron, ktorý vyhlásil, že odstúpi v roku 2020 po uplynutí svojho druhého mandátu vo funkcii premiéra, tiež uviedol, že Británia musí ponúkať viac príležitostí pre menšiny a riešiť segregáciu, aby inšpirovala mladých ľudí. Školy varoval, že ak "vyučujete k neznášanlivosti, zatvoríme vás".
Vyzval konzervatívcov, aby sa stali stranou pracujúcich a politického stredu, keďže hlavná opozičná Labouristická strana pod novým predsedom smeruje viac doľava. Predstavil novú politiku na prilákanie mladých voličov, z ktorých mnohí podporujú nového vodcu labouristov Jeremyho Corbyna. Zahŕňa iniciatívy na kúpu vlastného bývania, keďže jeho konzervatívna vláda je kritizovaná za to, že rastúci počet mladých Britov si nemôže dovoliť kúpiť vlastný dom. "Keď sa generácia tvrdo pracujúcich mužov a žien vo veku dvadsiatnikov a tridsiatnikov budí každé ráno vo svojich izbách z detstva, to by mala byť pre nás výzva na prebudenie," dodal.