Predtým tieto práce robili vlastné Technické služby a v réžii aktivačných pracovníkov a tiež osadníkov, ktorí si pod príbytkami sami vytvárali čierne skládky odpadu. Bývalý vedúci zmeny mestského aktivačného strediska Jozef Figura potvrdil, že na podobných prácach mal pred 2 rokmi až asi 180 ľudí väčšinou z osady. „Upratovali po sebe a všetko zastrešovalo mesto cez Technické služby. Brigáda trvala aj viac dní, odviezlo sa minimálne 21 kontajnerov a k tomu aj 10 tatroviek ďalšieho odpadu. Nerozumiem, prečo to dnes robí iná firma a bez účasti aktivačných pracovníkov, ktorí by minimálne polovicu neporiadku mohli odpratať lacnejšie,“ uviedol Figura.
Exprimátor Marián Kolesár bol ešte kritickejší: „Toto upratovanie považujem za plytvanie verejnými peniazmi! Neporiadok by mali odpratať najmä tí, ktorí si ho vytvorili. Mesto predtým dodávalo len techniku a pohonné látky, no dnes sa prilieva biznis inej firme.“ Kolesár s ďalšími poslancami navrhuje vyčistiť iné lokality v meste a zamedziť podobným zmluvám s externými dodávateľmi. „Schválili sme zmeny v štatúte, takže poslanci budú o podobných projektoch vo verejnom obstarávaní nad 20-tisíc eur rozhodovať vopred,“ dodal Kolesár. Spolu pôjde o 3 skládky.
Mesto: Sanácia zahŕňa viac činností
„Mesto sa zapojilo do výzvy Environmentálneho fondu. Poslanci schválili spoluúčasť z vlastných zdrojov sumou vo výške 2 999,16 eura. Na základe schválenej dotácie vo výške 56 984 eur mesto uskutočnilo výber dodávateľa na likvidáciu čiernych skládok. Uspela firma UNITRANS TREBIŠOV, s. r. o. Sanácia v sebe zahŕňa zber odpadu, jeho odvoz a uloženie na riadenej skládke. Technické služby mesta nie sú na uvedené činnosti dostatočne vybavené,“ uviedla v reakcii primátora Marka Čižmára jeho hovorkyňa Martina Kužmová.