To sa často stáva obeťou sporov ľudí z rôznych krajín a kultúr. Na otázky spojené s rodičovskými únosmi, premiestňovaním detí v rámci iných krajín EÚ, odpovedajú odborníci z Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (ďalej ako CIPC).
Práve preto sa CIPC rozhodol zrealizovať Národný projekt na pomoc deťom, ktorý prebieha od 1. 2. 2015 do 30. 11. 2015. Realizuje sa vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
Vyvrcholením projektu bude medzinárodná konferencia s témou medzinárodných únosov a odoberaním detí, ktorá sa uskutoční 15. a 16. októbra tohto roku v Bratislave. „Pôjde už o tretí ročník konferencie, ktorá bude veľmi dôležitá, nakoľko jej úlohou bude príprava na zmenu nariadenia v rámci EÚ. Túto zmenu odstupuje Holandsko ako predsednícka krajina už začiatkom budúceho roka a Slovensko v rámci predsedníctva bude veľmi silno presadzovať zmenu nariadenia tak, aby boli chránení maloletí v rámci Európskej únie. Tentoraz bude mať konferencia väčšie rozmery ako bolo zvykom po minulé roky, očakávame 400 až 500 účastníkov. Záujem prejavili aj študenti právnických fakúlt,“ informovala Andrea Pálková, zodpovedná manažérka konferencie z Centra pre medzinárodnú ochranu detí a mládeže.
Na konferencii budú zastúpené štyri ministerstvá, a to Ministerstvo spravodlivosti, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstvo vnútra a Ministerstvo zahraničných vecí. „Hlavnými témami konferencie budú prípady únosov detí, Haagsky dohovor 1980 a neoprávnené premiestnenie dieťaťa. Každý z prednášajúcich zakomponuje do prezentácie aj svoju vlastnú skúsenosť,“ doplnila Andrea Pálková.
Prednášajúcich na konferencii bude 16, prídu z celého sveta. Medzi najvzácnejších hostí patrí Lord Mathew Thorpe z Londýna, ktorý je poradcom ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera, a ktorý konferenciu v Bratislave otvorí prvou prednáškou. Nakoľko bude Slovensko, ako sme už spomínali, v druhom polroku 2016 predsedať Rade EÚ, čo bude historicky prvé slovenské predsedníctvo, privítajú na konferencii vzácneho hosťa z Európskej komisie Pála Szirányiho. Nemecko bude reprezentovať sudkyňa Martina Erb-Klünemann, Francisco Olivardía Martinez je predstaviteľom panamského diplomatického zboru. Na konferencii privítajú aj sudkyňu Mary Sheffield z Missouri v USA, ako aj zástupcov Francúzska, Nórska, Českej republiky, Bulharska, Belgicka, Holandska, Španielska, Rakúska a ďalších krajín.