Najnovšie sa k nim pridala informácia, že žalobu na automobilku podal aj americký štát Texas. Ako dôvod uviedol, že podvodmi pri emisných testoch nemecká spoločnosť porušila zákon o ochrane spotrebiteľov, ako aj normy v oblasti čistoty ovzdušia. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.
Texas sa tak pridal k ďalšiemu americkému štátu Západná Virgínia, ktorý tiež podal žalobu v týchto dňoch. Ešte skôr, už v septembri, tak samostatne urobil texaský okres Harris, v ktorom sa nachádza aj najväčšie texaské mesto Houston.
Prokurátor štátu Texas Ken Paxton uviedol, že štát žiada pre zákazníkov náhradu škody a zároveň samostatne civilné sankcie, aby sa podobné porušenia zákona v budúcnosti neopakovali. Ako povedal, "ak firmy vedome zneužijú dôveru verejnosti, musia za to platiť". Paxton bol pritom sám obvinený z podvodu s cennými papiermi.
Emisná kauza VW vypukla 18. septembra, keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) oznámila, že Volkswagen do vyše 480 000 dieselových áut v USA nainštaloval softvér, ktorý počas testov umožňoval maskovať skutočné množstvo toxických oxidov dusíka. Podľa Paxtona si obyvatelia Texasu kúpili okolo 32 000 takýchto áut.
Automobilka neskôr priznala, že v celom svete nainštalovala nelegálny softvér do 11 miliónov áut. Z nich najviac je ich v Európskej únii, zhruba 8 miliónov. Ako uviedlo nemecké ministerstvo dopravy, len po nemeckých cestách jazdí približne 2,8 milióna vozidiel s nelegálnym softvérom.
Vyšetrovanie prebieha okrem USA, kde firme hrozí pokuta až 18 miliárd USD (15,99 miliardy eur), aj v Nemecku, vo Francúzsku, v Austrálii a ďalších krajinách. Medzitým žaloby začali podávať vlastníci áut značiek VW a Audi a ich počet sa každým dňom zvyšuje. Okrem hromadných žalôb podaných v USA podobný krok pripravujú aj v Austrálii.
(1 EUR = 1,1254 USD)