Podľa agentúry AP sa tak začal realizovať plán EÚ na núdzové prerozdelenie celkovo 160 000 žiadateľov o azyl do jednotlivých členských krajín. "Toto lietadlo... je víťazstvom Európy, ktorá vie, ako prejaviť solidaritu a zodpovednosť," komentoval odoslanie migrantov do Švédska taliansky minister vnútra Angelino Alfano.
Skupina Eritrejčanov pozostáva zo 14 mužov a piatich žien vo veku 25-40 rokov, ktorí sa doplavili na taliansky ostrov Lampedusa. Z Talianska odleteli lietadlom, ktoré v piatok dopoludnia odštartovalo z rímskeho letiska Ciampino. Pri ich odchode boli okrem ministra Alfana prítomní aj predstavitelia OSN a Červeného kríža, ako aj eurokomisár Dimitris Avramopulos a zástupca predsedníctva EÚ, luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn.
Po príchode do Švédska ich dočasne ubytujú v meste Lulea na vzdialenom severe krajiny, južne od polárneho kruh. Podľa vyjadrenia švédskeho migračného úradu majú Eritrejčania šancu na získanie azylu.
Členské krajiny EÚ v septembri napriek nesúhlasu niektorých štátov schválili plán na redistribúciu celkovo 160 000 migrantov prevažne z Talianska a Grécka, ktoré nesú hlavnú ťarchu nových príchodzích. Švédsko v rámci programu ako prvé ponúklo ubytovacie kapacity pre utečencov. V nasledujúcich týždňoch Taliansko pošle do Nemecka, Holandska a iných štátov EÚ ďalších 100 migrantov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v talianskych utečeneckých strediskách. Krajiny, do ktorých migrantov odošlú, potom spracujú ich žiadosti o azyl.
Na severe Nemecka došlo k trom potýčkam v prijímacích centrách pre utečencov
Rozsiahle potýčky medzi migrantmi vypukli v troch preplnených prijímacích utečeneckých strediskách na severe Nemecka, uviedla to v piatok tamojšia polícia, ktorú citovala agentúra DPA. K dvom stretom medzi migrantmi došlo vo štvrtok večer v utečeneckých strediskách v Hamburgu. Jeden z týchto násilných incidentov sa odohral medzi Eritrejčanmi a Iračanmi. Na mieste spolu bojovalo 30-40 mužov, polícia následne troch z nich zatkla. Príčina, pre ktorú zvada vypukla, je doposiaľ neznáma.
Pri druhej zrážke v inom centre medzi sebou bojovali Afganci s Iračanmi. Do tejto potýčky sa zapojilo približne 50-60 osôb a polícia následne zatkla dve z nich.
K ďalšiemu podobnému incidentu došlo aj v utečeneckom centre v meste Schwerin, kde sa do zrážky dostalo približne 30 mužov. Ich potýčka sa však skončila, skôr než na miesto dorazili policajti. Polícia uviedla, že pri tomto strete proti sebe stáli Sýrčania a Afganci; príčina vzájomnej nezhody však doposiaľ rovnako nie je známa. Dôvodom podobných potýčok sú ale podľa DPA najčastejšie najmä náboženské urážky či peňažné podvody.