Čo je za kampaňou "Code Week" – týždeň kódovania? Ide o snahu prepojiť milióny detí, teenagerov, dospelých, rodičov, učiteľov, podnikateľov, politikov - jednoducho každého - a naučiť ich programovať počas rôznych podujatí ale i v školách po celej Európe.
Programovanie je stále vnímané ako zručnosť, ktorá sa dá nadobudnúť hlavne vďaka štúdiu informatiky. Vzhľadom na to, aké množstvo ľudí má v súčasnosti neobmedzený prístup k internetu a využívaniu online technológií, je takéto zjednodušené vnímanie programovania dosť zastarané.
Programovať či kódovať môžu dievčatá aj chlapci - v rámci školy ale aj mimo nej – ako aj dospelí.
Európsky týždeň kódovania "Code Week" má za cieľ zviditeľniť programovanie, odstrániť predsudky o programovaní a motivovať ľudí, aby sa túto zručnosť naučili, pretože programovanie je kreatívny spôsob ako preniesť nápady do reality.
Koniec koncov si treba jasne povedať, že ak človek rozumie počítačom a moderným technológiám, je to pre neho konkurenčnou výhodou nielen na trhu práce.
Mnoho mladých ľudí využívajú denne internet pre zábavu, no nemá potrebné zručnosti previesť tento záujem do skutočnej práce s digitálnymi technológiami.
V blízkej budúcnosti 90 % pracovných miest v odvetviach, ako je strojárstvo, účtovníctvo, ošetrovateľstvo, medicína, umenie, architektúra a mnohých ďalších, si bude vyžadovať určitú úroveň digitálnej zručností, ktoré zahŕňajú aspoň základy programovania a kódovania.
Napriek rýchlemu rastu v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT), ktoré vytvára v EÚ 120.000 nových pracovných miest ročne (to aj napriek vysokej nezamestnanosti, najmä medzi mladými ľuďmi), by mohla Európa čeliť nedostatku viac ako 800.000 kvalifikovaných pracovníkov IKT do roku 2020.
Prečo? Takmer 20 % Európanov nikdy nepoužilo internet a okolo 40 % zatiaľ nemá dostatočné digitálne zručnosti, aby mohlo zaplniť tieto voľné miesta. Jedná sa o skutočný dôvod na obavy.
Problémom je okrem iného aj vzdelávací systém, ktorý je pomalý a nedokáže reagovať na nové požiadavky.
Napríklad viac ako 60 % 9-ročných detí v krajinách EÚ sa učia na školách, ktoré nie sú digitálne vybavené. Približne 50 % až 80 % študentov nikdy nepoužilo digitálnu učebnicu, tzv. podcasty či simulácie alebo vedomostné digitálne hry.
Vzdelávanie založené na technológiách by malo byť povinné pre všetky vekové kategórie. Európska komisia podporuje kampane ako je týždeň kódovania "Code week", práve vďaka ktorým sa študenti môžu lepšie pripraviť pre život a prácu 21. storočia.
Naučiť sa kódovať je skvelý začiatok.
Informácie o podujatiach Code Week v rámci Slovenska ale aj celej EÚ nájdete na stránke www.codeweek.eu.