Zvíťazili ste aj vy nad rakovinou?
Napíšte na tip@novycas.sk
Pred desiatimi rokmi ho prekvapila pri holení na krku hrča. Nefajčiar, športovec, muž na vrchole síl, si nakoniec musel vypočuť hroznú diagnózu - rakovina krčnej mandle. Príbeh mal chvalabohu šťastný koniec. Nový Čas vám v nasledujúcom týždni prinesie osudy ďalších pacientov, ktorým sa nad rakovinou podarilo zvíťaziť alebo s ňou odvážne bojujú ďalej. Obyčajné ráno v júni roku 2006. Martin si pri holení nahmatal na krku hrču, a aj keď ho nebolela, šiel za svojím praktickým lekárom.
Metastáza je až druhotný nádor, primárny nádor mu nakoniec našli na krčných mandliach. Začalo sa ožarovanie a liečba. Od osudného rána prešiel presne rok, kým sa Martin vyliečil. Liečba mu dočasne zlikvidovala nielen slinné žľazy, ale aj ochlpenie na tvári. „Úplne som stratil chuť. Ak by ste mi dali zjesť blato a zemiak, neurčil by som rozdiel,“ opisuje ťažké chvíle.
Po boku mu stála manželka a deti a aj s ich pomocou sa nakoniec s rakovinou úspešne popasoval. Aj keď mu váha klesla na 60 kíl a bol taký slabý, že si nevedel zaviazať šnúrky bol rozhodnutý chorobe nepodľahnúť a bral ju ako boj a výzvu. Podľa jeho slov mu práve to pomohlo chorobu poraziť. Každému radí: „Ľudia, nebojte sa a nič neodkladajte. Môže vám to zachrániť život.“
Martinových 5P pre život
1. Počúvajte sa.
Ľudia nevedia počúvať. Preto radím, načúvajte svojmu telu, sledujte signály, ktoré vám vysiela, a neignorujte ich.
2. Pochopte svoj problém.
Získajte čo najviac informácií o svojej chorobe, budete mať možnosť voľby, zisťujte si, kde a ako sa lieči.
3. Pohotová reakcia.
Nič neodkladajte, nechajte všetko tak a okamžite svoj problém riešte.
4. Prijmite svoju chorobu.
Akceptujte tento fakt ako každú novú informáciu. Sústreďte sa na to, čo viete ovplyvniť, nie na to, čo ovplyvniť neviete. Žiadna sebaľútosť!
5. Primeraný pohyb.
Aj keď ste oslabení a v bolesti, neschovávajte sa doma, ale hýbte sa. Ak nemôžete behať, tak choďte, ak nemôžete chodiť, plazte sa, ak ani to nie, aspoň sa na lôžku mrvte.
Čo je to karcinóm hltana?
Otorinolaryngologička Petra Krupová:
- S príznakmi choďte okamžite k doktorovi.
Najčastejšie krčné mandle, koreň jazyka a podnebné oblúky.
Aký je jeho výskyt:
Je pomerne zriedkavý, postihne troch ľudí zo 100-tisíc obyvateľov ročne, je 7x častejší u mužov než u žien, rizikovou skupinou sú muži medzi 50. a 60. rokom života.
Rizikové faktory:
Sú to najmä pitie tvrdého alkoholu a fajčenie cigariet.
Príznakmi sú:
Pálenie a škrabanie v krku, bolestivé prehĺtanie, väčšinou jednostranná bolestivosť, pocit cudzieho telesa v dutine ústnej a prímes krvi v slinách.
Kde robia pacienti chybu:
Vo väčšine prípadov pacienti prichádzajú v neskorom štádiu ochorenia, asi v 40 % už s metastatickým postihnutím lymfatických uzlín.
Priebeh terapie je takýto:
Chirurgická v nižších štádiách ochorenia, kombinovaná s rádio- a chemoterapiou vo vyšších štádiách.
Ak sa choroba prejaví:
Každého pacienta s chrapotom, bolestivým prehĺtaním a opísanými príznakmi, ktoré trvajú dlhšie ako tri týždne a nereaguje na bežnú liečbu, by mal vyšetriť ORL lekár!!!!!