Čo s nimi bude? Zamestnanci závodu vo Vojanoch žijú už mesiace v neistote. Pre kľúčového zamestnávateľa v regióne pracuje priamo 140 a nepriamo asi 350 ľudí.
Začiatkom leta ich vystrašilo zastavenie výroby a správy o postupnej „optimalizácii“ 33 pracovných miest. I vďaka Novému Času sa prepúšťanie zastavilo. Prevádzka jedného bloku bola obnovená. Ľudia však stále nemajú vyhrané. Odborárov ešte čakajú vážne rokovania. Záleží i na tom, ako dopadne plánovaný predaj časti elektrární. Záujem o slovenskú energetiku prejavili okrem iných aj Číňania. Zamestnancom elektrárne trochu odľahlo.
Po asi štvrťročnej odstávke prevádzku jedného bloku znovu spustili. K avizovanému prepúšťaniu aj vďaka medializácii nedošlo.
„Hlboká kríza bola zažehnaná. Nálady medzi ľuďmi sa už trochu ukľudnili. No neistota stále pretrváva,“ povedal zástupca odborov ZOES Ján Topoľovský.
„Stále nie sme z problémov vonku. Čakáme hlavne na to, ako dopadne predaj časti elektrární,“ dodal.
Ďalšie rokovanie k stavu zamestnancov má byť v polovici októbra. Do konca roka nás čakajú ešte vážne rokovania,“ uviedol Topoľovský. Odborári sa snažia vyjednávať so všetkými dotknutými stranami.
„Realizujú sa nové aktivity zamerané na zvýšenie prevádzkovej efektívnosti závodu, ako sú modulácia prevádzky chladiacich veží, optimalizácia osvetlenia alebo prechod na nový model údržby,“ vyjadrila sa hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.
„V spolupráci s oboma akcionármi, Enelom a štátom, hľadáme čo najefektívnejšie riešenie na udržanie prevádzky elektrárne,“ dodala.
Závod chce zachrániť aj minister hospodárstva.
„Otázka však je, ako zachovať výrobu, aby bola čo najrentabilnejšia. Vstupné zdroje sú drahšie než cena elektriny. Slovenské elektrárne musia doplácať na výrobu vo Vojanoch,“ povedal minister. Závod však má podľa neho dôležitú úlohu v energetickom mixe.
„V rámci Slovenských elektrární zrejme pribudne tretí partner, s ktorým bude tiež potrebné riešiť túto záležitosť,“ dodal Vazil Hudák.
Záujem o kúpu časti Slovenských elektrární, kam patrí aj vojanský závod, prejavili okrem iných aj Číňania. Podľa veľvyslanca Pan Weifang sa pre Slovensko a Čínu sa naskytá obrovská príležitosť na spoluprácu v oblasti obchodu a investícií. Čína je ochotná posilniť spoluprácu so Slovenskom v oblasti malého a stredného podnikania.