Po oznámení, že za celú päťdňovú akciu plánuje vyhodiť 1,4 milióna eur, však viacerí účastníci zostali poriadne zaskočení a rozhodli sa podujatie bojkotovať. Napriek tomu, že ho odborníci označujú za mimoriadne predražené, organizátor spadajúci pod ministerstvo hospodárstva nevidí na sume nič zlé. Záštitu nad podujatím prevzal Peter Kažimír, ktorý sa ešte pred pár dňami chválil postupom vlády. „Snažíme sa o systematickú podporu slovenského startupového systému,“ uviedol minister.
„TechMatch Slovakia je unikátne celotýždenné podujatie pre startup a inovácie, ktoré prináša do Bratislavy špičky svetovej startup scény a inovácií, investorov a mentorov zo Silicon Valley,“ uvádza. Tvrdí, že zmluva bola riadne vysúťažená a v procese ju nikto ani raz nespochybnil. Dohodnutí sú zároveň na transparentnom vyúčtovaní každého centa.
Rámcová zmluva podľa neho uvádza len horný strop nákladov, ktoré môžu vzniknúť. Tvrdí, že celková suma by napokon mohla byť o 200-až 300-tisíc eur nižšia. Na sociálnych sieťach sa proti podujatiu zdvihla obrovská vlna kritiky. Odborníci v informačných technológiách, ktorí zákulisie podobných konferencií poznajú, považujú sumu za prehnanú.
Bojkot odborníkov
Mnohí sa tak rozhodli akciu bojkotovať. „Roky robíme konferencie, roky sa točíme okolo týchto vecí. My sem voláme najlepších svetových dizajnérov bez akejkoľvek pomoci štátu. Stretávame sa na ministerstvách, trepú nás do ‚pracovných skupín‘ a chcú prácu zadarmo, lebo nie sú peniaze. A potom spravia toto,“ uviedol Jakub Ptačin, ktorý spolupracoval na viacerých konferenciách. Pridáva sa k nemu aj zakladateľ internetovej firmy Websupport Michal Truban. „Pre mňa je to presne ukážka toho, prečo by sa štát nemal pokúšať o to, čo hravo trh vyrieši,“ skonštatoval a dodal, že napriek pozvaniu sa na akcii nezúčastní.
Michaela Jacová z firmy Neulogy Ventures, ktorá organizuje súťaž Startup Awards.SK tvrdí, že prinášať na Slovensko rečnícke hviezdy je ťažké, ale dá sa to aj bez 60-tisíc na rečníka. Na porovnanie - jednodňová konferencia OpenSlava, na ktorej sa zúčastnili profesionáli z celého sveta, má náklady približne 30-tisíc eur. Na akciu pozvali aj syna slovenského prezidenta Andreja Kisku ml., ktorý sa startupom profesionálne venuje.
„Neprídem, pretože v tom čase nie som v Bratislave. Je to však veľmi honosný rozpočet. Tým, že na konferenciách väčšinou len rečním, tak náklady na ne nepoznám. Čo som však zachytil, tak v porovnaní s inými ide o vysokú sumu,“ povedal. Súčasné vedenie ministerstva sa k situácii nechcelo vyjadriť napriek tomu, že v Slovak Bussines Agency má rozhodujúce slovo.
Miliónovú zákazku vyhrala vo verejnom obstarávaní firma Adom. M Studio, ktorá bola jediným uchádzačom. Napriek tomu, že ju verejný obstarávateľ mal možnosť zrušiť, neurobil tak - nemali vraj žiadny dôvod. Spoločnosť si za odhadovanými nákladmi stojí, všetky majú podľa nich trhové parametre.
Kam potečú peniaze
- Dekorácie priestoru a pódia, kvety, koberce - 40-tisíc eur
- Ubytovanie - 104-tisíc eur
- Motorové vozidlá (4) - 56-tisíc eur
- Občerstvenie - 87-tisíc eur
- 15 osobných asistentov - 12 600 eur
- Strážna služba - 16 560 eur
- Kľúčový prednášateľ - 60-tisíc eur
- 2 ďalší prednášatelia - 30-tisíc eur
- 6 mentorov - 64 800 eur
- 25 zástupcov korporácií - 195-tisíc eur
- Blogeri a tlač - 16 200 eur
- Celkovo na účastníkov - 609-tisíc eur
- Wi-fi pripojenie - 12-tisíc eur
- Mobilná aplikácia - 15-tisíc eur
- 2 dídžeji - 6-tisíc eur
- Luxusné motorové vozidlo - za 495 eur na hodinu
* údaje sú podľa rámcovej zmluvy