Zvíťazili ste aj vy nad rakovinou?
Napíšte na tip@novycas.sk
Keďže situáciou sa zaoberala okamžite a včas, dnes šťastne „klope na drevo“ a teší sa zo stopercentného zdravia. Ria (28) je jednou z mnohých, ktorým sa nad rakovinou podarilo vyhrať. Ďalšie pozitívne príbehy vám Nový Čas prinesie počas celého tohto týždňa, ktorý je boju s týmto ochorením venovaný.
Šťastie v nešťastí! Aj to je spojenie, ktoré vystihuje príbeh krásnej Rie (28). Pred dvoma rokmi bola s bratom kupovať oblek na jeho svadbu, a kým čakala pred skúšobnou kabínkou, prekrížila si ruky tak, že sa jej dlane dotýkali podpazušia. Prstami pocítila malú hrčku. Nemyslela hneď na najhoršie, ale šla za svojím lekárom, ktorý ju najprv upokojil, že zrejme ide o zväčšenú uzlinu, a objednal na ďalšie vyšetrenie o mesiac. Keď sa v dohodnutý deň ocitla v jeho ordinácii, uzlina už mala tri centimetre!
Okamžite ju poslal na onkológiu. „Postupné dozvedanie sa, že mám vo veku 26 rokov rakovinu, prišlo v najhoršom možnom čase. Ocitla som sa vo finančných problémoch, pendlovala som medzi dvoma prácami a navyše som sa rozišla s priateľom,“ opisuje ťažké obdobie Ria. Preto si myslí, že všetky choroby majú psychický základ. „Moja rakovina sa nazýva aj rakovina imunity a ja som sa vtedy cítila skutočne slabá. Psychicky aj fyzicky,“ konštatuje. Najhoršie bolo čakanie na diagnózu. „Šesť týždňov čakania na to, aby som zistila, čo mi je, bolo azda ešte horšie ako diagnóza sama. Veľmi som sa bála, dvakrát týždenne som sa chodila pýtať, či už majú moje výsledky,“ rozpomína sa Ria. Včasná operácia síce zachránila Rii život, jej dôsledky však boli veľmi nepríjemné. „Moja ľavá ruka ostala paralyzovaná, každý druhý deň som bola pre veľké bolesti na pohotovosti,“ opisuje ťažké chvíle mladá žena.
Súčasťou liečby bola aj chemoterapia. Nasledovala strata vlasov. „Kúpila som si aj parochňu, ale mala som ju možno len dvakrát, necítila som sa s ňou dobre. Nakoniec som to úplne prestala riešiť,“ dodáva. Choroba však mala aj dve pozitíva. Našla si počas nej novú lásku, ktorá jej ťažké chvíle pomohla prekonať, a dozvedela sa trochu viac o ľuďoch zo svojho okolia. „Rakovina mi pomohla vytriediť si ľudí okolo seba. Ukázalo sa, kto mi je skutočnou oporou a kto za to rozhodne nestojí.“ Ľuďom bojujúcim s podobným ochorením by poradila toto: „Zvoľnite tempo, netlačte na pílu a oddychujte. To je podľa mňa základ.“
Pozor na tieto príznaky!
Martina Vorobjov, onkologička, Onkologický ústav svätej Alžbety v Bratislave
- Ročne pribudne na Slovensku približne 510 nových pacientov s diagnózou lymfómu. Hodgkinov lymfóm tvorí asi 1 % z onkologických ochorení. Non-Hodgkinova choroba je najčastejšia rakovina lymfatického systému.
Na aké príznaky je potrebné dať pozor?
- nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín, najčastejšie v oblasti krku
- zvýšená teplota
- nočné potenie
- strata telesnej hmotnosti
- celková slabosť
- svrbenie kože
- pocit nafúknutého brucha
- bolesti a problémy pri dýchaní
- nebolestivé opuchy uzlín na krku, v podpazuší a v slabinách
Poznáme dva typy
Hodgkinova choroba HL
- zhubné nádorové ochorenie lymfatického tkaniva
- postihuje lymfatické uzliny a slezinu
- typickým prejavom je zväčšujúce sa lymfatické tkanivo, ktoré utláča ostatné tkanivá
- bunky nádoru sa šíria cievami do celého tela a dochádza k prenikaniu do krvného systému
- najčastejšie sa lieci rádioterapiou a chemoterapiou
- postihuje väčšinou mladých ľudí, častejšie mužov
Non-Hodgkinova choroba NHL
- najčastejšia rakovina lymfatického systému
- delí sa približne na 30 samostatných typov
- pri ochorení sa bunky lymfatického systému menia, nekontrolovateľne sa rozmnožujú a ich nahromadením vzniká nádor
- pacient sa lieči chemoterapiou alebo imunoterapiou, keď sa do tela dopravujú protilátky nasmerované proti určitým zložkám nádorových buniek, aj transplantáciou kostnej drene
- vyskytuje sa v akomkoľvek veku, častejšie u mužov v strednom veku - okolo 50 rokov