Dokument s piatkovým dátumom, o ktorom v pondelok informuje agentúra AP, zverejnila po tom, ako Rusko zo svojich vojnových lodí v Kaspickom mori vypálilo minulý týždeň okrídlené rakety na Sýriu. Takéto strely podľa EASA pred zasiahnutím cieľa "nutne križujú vzdušný priestor nad Kaspickým morom, Iránom a Irakom", nedosahujú však výškové hladiny využívané pre komerčné lety
Úrad EÚ pre bezpečnosť civilného letectva prostredníctvom svojho bulletinu informuje používateľov vzdušného priestoru v danej oblasti o potenciálnom nebezpečenstve, zatiaľ však konkrétne odporúčania nevydáva. V prípade získania "špecifickejších informácií" plánuje oznam doplniť.
Ruská vláda minulú stredu oznámila, že vojnové lode Kaspickej flotily vypálili rakety na pozície extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v severnej a severozápadnej Sýrii. Podľa informácií predstaviteľov USA viaceré strely dopadli už i na iránskom území, čo však Teherán ani Moskva nepotvrdili.
EÚ je znepokojená
Ministri zahraničných vecí EÚ, ktorí sa v pondelok zídu v Luxemburgu, zaujmú spoločné stanovisko k ruskej intervencii v Sýrii. Z návrhu ich spoločného vyhlásenia, ktoré vopred získala agentúra Reuters, vyplýva, že šéfovia diplomacií EÚ zrejme odsúdia ruské nálety na pozície Západom podporovaných povstalcov v Sýrii a upozornia na riziko, že tieto nálety povedú k predĺženiu konfliktu. Budú tiež Rusko žiadať, aby s nimi okamžite prestalo.Rovnaké obavy dnes pred poslancami Parlamentného zhromaždenia NATO v nórskom meste Stavanger vyslovil aj generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. Podľa neho by Rusko malo zohrávať konštruktívnu úlohu v boji proti Islamskému štátu (IS).
"Podpora Asadovho režimu nie je konštruktívna - len predlžuje vojnu v Sýrii," upozornil Stoltenberg. Súčasne uviedol, že neexistujú plány na vyslanie jednotiek NATO do Sýrie. Spomínaný návrh vyhlásenia pripravili veľvyslanci členských štátov EÚ. Upozorňujú v ňom, že terčom ruských náletov nie sú len pozície Dáišu (Islamského štátu) a iných organizácií, ktoré OSN označuje za teroristické, ale aj jednotky umiernenej opozície. Ruské nálety tak podkopávajú politický proces v Sýrii, zhoršujú humanitárnu situáciu a vedú k radikalizácii islamistov, píše sa v návrhu. Podľa Luxemburska, ktoré tento polrok predsedá Európskej únii, ruské nálety by mohli mať nebezpečné dôsledky pre vývoj v Sýrii: existuje totiž nebezpečenstvo, že stovky Sýrčanov sa vydajú "na cestu do exilu práve kvôli nekoordinovanému bombardovaniu."
Útoky Ruska na pozície aj iných povstaleckých skupín, nielen IS, odsudzuje rozhodne aj Francúzsko. Ďalšou dôležitou témou pondelkového rokovania v Luxemburgu bude aj rola sýrskeho prezidenta Bašára Asada, v ktorom členské štáty nezastávajú jednotný postoj: časť krajín vystupuje za rokovania so súčasným režimom, iné štáty - napríklad Francúzsko - tento návrh rozhodne odmietajú. Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond tiež považuje za nemožné spolupracovať s Asadom. Uviedol však, že EÚ by sa mohla zhodnúť na podmienkach a harmonograme jeho odchodu z politickej scény. Západné médiá tak pripúšťajú, že EÚ by mohla zatiaľ aj netrvať na Asadovom okamžitom odchode.