Akútna myeloblastová leukémia. Chemoterapie, no najmä transplantáciu kostnej drene od neznámeho však zvládla a dnes môže naďalej študovať. Aj príbeh tejto mladej bojovníčky, ktorý vám Nový Čas prináša v rámci týždňa Boja proti rakovine, je dôkazom toho, že toto ochorenie nie je neporaziteľné.
Chýbal mesiac aj pár dní, aby Michaela dovŕšila krásnych 23. Pri kontrole očného pozadia jej však lekárka našla krvnú zrazeninu. Kroky mladej študentky riadenia kultúry a turizmu smerovali na hematológiu, kde sa dozvedela, že má leukémiu a okamžite ju musia previezť do nemocnice v Košiciach. „Prvé, čo mi napadlo, bolo, či budem môcť nastúpiť do školy. Nemohla som plakať, to už robila mamina, ja som sa musela držať," spomína Michaela (24). V kútiku duše stále s rodinou verili, že sa diagnóza nepotvrdí. Osud to však chcel inak a Miška zistila, že budú nasledovať chemoterapie a transplantácia kostnej drene.
„Ani jedna z mojich sestier nebola vhodnou darkyňou, no mala som ohromné šťastie, lebo vhodný darca sa našiel rýchlo, a dokonca bol Slovák. Určite sa chcem dozvedieť , kto to bol. Aj jemu vďačím zdravie," hovorí s úsmevom Miška. Celé jej trápenie trvalo len 5 mesiacov, rok po transplantácii už Kežmarčanka skladala štátne skúšky. Najhoršie bolo byť na Iske a s rodinou sa vidieť len cez sklo," spomína Miška na ťažké chvíle. Čo táto mladá bojovníčka odkázala všetkým, ktorí ešte ten svoj boj s rakovinou nevyhrali? „Myslite pozitívne, smejte sa! S kamoškou v nemocnici sme si hovorievali: trocha života do toho umierania,“ dodáva Michaela, ktorá dnes ďalej študuje a lekára navštevuje každý mesiac len na pravidelné kontroly.
Najčastejšia u detí
- Je to zhubné ochorenie krvi, pri ktorom dochádza v kostnej dreni k množeniu a hromadeniu bielych krviniek. Vo svete je najčastejším druhom rakoviny u detí. Existuje mnoho typov tohto ochorenia, ktoré sa líšia agresivitou. Vo väčšine prípadov sa abnormálne začnú množiť biele krvinky. Tie prestanú vykonávať svoju obrannú funkciu a, naopak, utláčajú ostatné krvinky a krvotvorné bunky v kostnej dreni.
Príznaky:
- pocit únavy
- chudnutie
- dýchavičnosť
- zvýšená krvácavosť ( napríklad z nosa)
- zväčšenie sleziny
- zvýšená chorľavosť
Liečba
Chemoterapia
- cieľom je zabiť čo najviac bielych krviniek, aby sa pacient zbavil aj tých leukemických
Rádioterapia
- rádioaktívne žiarenie zastaví tvorbu všetkých buniek, avšak menšie dávky narušia len tie nádorové, ktoré sú citlivejšie
Transplantácia kostnej drene
- využíva sa najmä u chronických pacientov, ktorým sa ochorenie vracia