Kauza však zanechala následky v spoločnosti Luntner (bývalá ALFA BIO), ktorá bude musieť pre pokles predaja prepúšťať zamestnancov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica v auguste uviedol, že „faktorom prenosu bola pravdepodobne cícerová nátierka, v ktorej zvyškoch bolo detekované suspektné Clostridium botulinum. Konkrétne ide o cícerovú nátierku výrobcu ALFA BIO s dátum spotreby 21. 8. 2015“. Po prepuknutí tejto kauzy klesol firme obrat až o 30 %. „Ľudia boli vystrašení a je prirodzené, že sa tak zachovali,“ uviedla pre Nový Čas marketingová riaditeľka spoločnosti Luntner Lea Striežencová.
Nižší predaj zaznamenali aj mimo slovenského trhu. „Vysoký pokles obratu sme mali aj v Česku, aj keď tá nátierka sa predáva len na Slovensku,“ vysvetlila Striežencová. Firma, ktorá je na trhu už 25 rokov, podľa marketingovej riaditeľky rozmýšľala nad rôznymi alternatívami, ako vyriešiť situáciu, ale žalobu zatiaľ nepodali. Zvažujú nápravné opatrenia, ktoré by mali zvýšiť obrat a očistiť meno spoločnosti. Jedným z nich je prepustenie niektorých zamestnancov.
„Môžeme uživiť len toľko ľudí, koľko ich uživíme vo výrobe,“ povedala Striežencová. Vedenie firmy Luntner teší podpora zo strany zákazníkov, ktorí sa prostredníctvom facebooku zastávajú výrobkov firmy a na fotografiách ukazujú, že ich kupujú ďalej. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa k tlačovej konferencii spoločnosti Luntner nebude vyjadrovať z dôvodu neprítomnosti riaditeľa úradu,“ uviedla hovorkyňa Mária Tolnayová.
Dokázať súvislosť bude náročné
Slavomír Slávik, advokát
- Ak by bolo vydané rozhodnutie o stiahnutí výrobku z trhu alebo o pozastavení výroby, šance na úspech v súdnom konaní by boli určite vyššie. Firma musí dokázať, že práve táto správa, ktorá sa preukázala ako nepravdivá, mala za následok pokles predaja ich výrobkov. Budú však musieť preukázať príčinnú súvislosť.