Stavia ju Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) za účasti odborníkov z našich univerzít. Poháňať ju bude solárna energia a Slováci vymysleli aj tento pohon. Do vesmíru ju vynesie americká raketa, od ktorej sa potom 10-centimetrová škatuľka oddelí a asi tri roky bude krúžiť okolo Zemeu. Úlohou družice je vedecký experiment na vytvorenie mapy Zeme v oblasti ultrafialového žiarenia. Vrásky na čele robila konštruktérom radiácia vo vesmíre. Museli vyberať súčiastky, ktoré ju znesú.
„Radiačným testom sa podrobili na urýchľovači v Trenčíne, vibračné a teplotné skúšky robili v Košiciach,“ vysvetlil konštruktér Martin Magyar. Podľa jeho slov prežije asi tri roky a potom zhorí v atmosfére, na Zem sa teda už nevráti. Družička je unikátna, pretože ju poháňa solárna energia cez fotovoltaické panely. „My sme k satelitu spravili napájací systém. To je jedna doštička a panely, na ktoré keď dopadne svetlo, vyrábajú elektrinu,“ vysvetlil Michal Rafaj, šéf novodubnickej firmy, ktorá pracuje v oblasti solárnych energií. Ich prístroj získal ocenenie Unikát roka 2015.
„Satelit bude lietať v kozmickom priestore, kde sú extrémne teploty a vysoké radiačné žiarenie,“ povedal M. Rafaj. Do vesmíru družička poletí už na budúci rok. „Vynesenie na orbit je veľmi drahé, stojí 150 000 €. Vo vesmíre bude plniť niekoľko funkcií. Bude sledovať ultrafialové pozadie na odvrátenej strane Zeme, zabezpečovať komunikáciu, sledovať a porovnávať intenzitu slnka na jednotlivých stranách Zeme a bude slúžiť ako experiment pre vysoké školy a študenti tak budú môcť trénovať komunikáciu so satelitmi,“ dodal M. Rafaj.