Androidi s kovovými pažami a obrazovkou miesto tváre už vedú skúšobné cvičebné seansy a čoskoro začnú svoje fungovanie naplno. "Roboti fungujú účinne pri kontrole seniorov, či pohybové cvičenia vykonávajú správne. K tomu im slúžia technológie pohybových senzorov," oznámila denníku The Guardian vládna agentúra pre rozvoj technológií IDA. "Prvé reakcie boli pozitívne. Seniori si pochvaľujú nový spôsob cvičenia," dodala IDA s tým, že "nemenej dôležitá je pre starších obyvateľov interakcia s ľudskými dobrovoľníkmi".
Meno Robocoach pripomína fiktívneho filmového Robocopa, ktorého primárnou úlohou bolo bojovať proti kriminalite. Robocoach je však súčasťou projektu, ktorý má "zmenšiť digitálnu priepasť medzi mladšou populáciou a obyvateľmi staršími ako 50 rokov", uviedol úrad, ktorý chce postupom času projekt vyhodnotiť, a ak budú robotrenéri úspešní, zaviesť ich vyšší počet.
Robota vyvinula singapurská polytechnická škola Ngee Ann, podľa ktorej je robotrenér vlastne robotrenérka. "Svoje povinnosti berie veľmi vážne, a dokáže so staršími osobami precvičovať 15 druhov cvičení pažami. Spozná ľudský hlas, ktorý ju nabáda k začiatku cvičenia, a spomalí v prípade skupinového cvičenia, aby všetci pohodlne stíhali," uvádza Ngee Ann na svojich internetových stránkach.
Singapur má tretiu najrýchlejšie starnúcu populáciu na svete. Na prvom mieste je Japonsko, ktoré tiež vedie v odbore výskumu robotických technológií pomáhajúcich seniorom.