Kúpa diamantových šperkov je významnou životnou udalosťou a nielen rýchlym rozhodnutím zo dňa na deň. Na začiatok vám nesmie chýbať minimálne predstava, aký šperk si chcete kúpiť, no oveľa dôležitejší je výber overeného obchodníka so skúsenosťami. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa napríklad nakupovaniu diamantov na dovolenke v zahraničí. Kúpa diamantových šperkov bez dokladov u rôznych pochybných predajcov vám totiž môže v budúcnosti výrazne skomplikovať určenie jeho skutočnej hodnoty a v konečnom dôsledku by ste mohli ich kúpou ešte prerobiť.
Čo obsahuje certifikát kvality?
Prvotné očarenie zo šperku, nízka cena či skvelé presvedčovacie schopnosti predajcu nemusia vždy znamenať, že ide o kvalitný a výnimočný klenot. Pri diamantoch to platí dvojnásobne. Preto by ste k diamantovým šperkom mali dostať vždy aj certifikát kvality, vydaný uznávanou inštitúciou, ktorá sa špecializuje na overovanie pravosti a certifikáciu diamantov.
Certifikát obsahuje údaje o type brusu, rozmeroch kameňa (maximálny/minimálny priemer, celkovú výšku), o hmotnosti, farbe, čistote a ďalšie podporné parametre ako povrchová úprava a fluorescencia. Certifikát môže obsahovať aj ďalšie poznámky či náčrt charakteristík nečistôt – kazov v diamante, schematické rozvrhnutie vnútorných a vonkajších kazov. Niektoré laboratóriá označujú diamant svojím logom a číslom certifikátu vypáleným laserom na rundistu diamantu (číslice sú čitateľné iba pod mikroskopom).
Na zaistenie väčšej bezpečnosti sa investičné diamanty vkladajú do špeciálneho obalu označeného číslom. Niektoré diamanty sú označené laserom, aby nemohlo dôjsť k ich zámene. Označenie je také malé, že nijako nenarušuje unikátne vlastnosti diamantu.
Pracovníci laboratórií striktne dodržiavajú etický kódex, podľa ktorého nesmie byť pracovník zároveň obchodníkom s diamantmi, ani byť nijako ekonomicky spojený s obchodom s diamantmi.
Na koho sa obrátiť?
Aby ste dostali takúto záruku kvality, nemusíte chodiť nakupovať diamantové šperky do cudziny. Klenotnícky ateliér ALO diamonds, ktorý pôsobí nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v USA a Hongkongu, poskytuje medzinárodne uznávané certifikáty ku každému šperku. K diamantom s hmotnosťou jedného karátu pridáva aj certifikát renomovaného laboratória G.I.A., ktoré posudzuje diamanty, farebné drahokamy a perly tými najprísnejšími kritériami.
Najuznávanejšou gemologickou inštitúciou na svete je práve spomínaná GIA (Gemological Institute of America), ale medzinárodne uznávané certifikáty vydávajú aj HRD (Hoge Raad voor Diamant), EGL USA (European Gemological Laboratory USA) alebo IGI (International Gemological Institute). Certifikát z týchto inštitúcií slúži ako rodný list kameňa. Okrem potvrdenia pravosti a pôvodu obsahuje aj opis jeho jedinečných vlastností a nie je o nič menej dôležitý ako samotný diamant. Mali by ste si ho teda strážiť. V budúcnosti, napríklad pri prípadnom predaji či spätnom odkupe, vám tento dokument ušetrí kopec zbytočných starostí.