Rozhodol o tom súd v Londýne po mesiacoch protestných akcií vodičov svetoznámych čiernych taxíkov, ktorí sa sťažujú, že im Uber berie prácu. Aplikácia Uber totiž umožňuje klientom rýchlo a jednoducho vyhľadať vodiča s prázdnym autom a objednať si odvoz. Platí sa pritom cez smartfón. Druhá aplikácia zase umožňuje vodičom vypočítať cenu za odvoz.
Londýnski taxikári sa obrátili na súd, aby rozhodol, či táto technológia neporušuje britské zákony, ktoré zakazujú používať taxametre v súkromných autách. Sudca Duncan Ouseley vo svojom verdikte uviedol, že aplikáciu nie je možné považovať za taxameter, preto je legálna. "Taxameter nie je zaradenie, ktoré počas jazdy prijíma GPS signál a odosiela GPS údaje serveru mimo vozidla, aby vypočítal platbu a poslal informáciu späť tomuto zariadeniu," vyhlásil sudca.
Londýnski taxikári viackrát protestovali proti aplikácii Uber, ktorá podľa nich obchádza zákon o licenciách. Proti aplikácii sa búria taxikári v mestách po celom svete, vrátane Bratislavy. Starosta Rio de Janeiro minulý mesiac vyhlásil, že aplikáciu Uber v meste zakáže.
Piatkové rozhodnutie britského súdu však neovplyvní konzultácie londýnskeho úradu pre dopravu, ktoré sa začali v septembri. Ich cieľom je pripraviť návrh prísnejších pravidiel pre prepravu pasažierov, ktoré sa môžu dotknúť aj americkej spoločnosti so sídlom v San Franciscu. Medzi jej investorov patria napríklad banka Goldman Sachs alebo spoločnosť Google.