Jeho rozhodnutie pobúrilo politickú obec. Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (40) poslanca vyzval, aby kanceláriu zatvoril. Dokonca sa do Szávaya pustil aj predseda Mosta-Hídu Béla Bugár, ktorý mu poriadne naložil. Politici považujú rozhodnutie Szávaya za provokáciu. „Nie sú asi právne prekážky na otvorenie takejto kancelárie, ale vieme, že Jobbik je mimoriadne extrémna strana. Je to provokácia,“ reagoval premiér Robert Fico. Pobúrenie neskrýval ani šéf parlamentu Peter Pellegrini.
„Je to čiste v kontexte tej základnej politickej línie Jobbiku, považuje nás za súčasť Veľkého Maďarska, preto to urobili. Je to provokácia. Je to prejav silného politického extrémizmu,“ povedal politológ Tomáš Koziak s tým, že nepozná prípad, že by si politik otvoril kanceláriu v inom štáte. „Využil dieru v zákonoch, ktorú tu máme, ale na druhej strane nikomu by ani nenapadlo z tých tvorcov zákonov, že niečo také sa zrejme môže stať,“ doplnil Koziak.
Medzinárodné právo s tým nepočítalo
„Ak poslanec ako súčasť štátneho orgánu iného štátu rozvíja svoje aktivity mimo hraníc svojho štátu, je to neobvyklé a musím povedať, že medzinárodné právo s tým ani, pokiaľ viem, nikdy nepočítalo. Nemyslím, že by to bolo riešiteľné na prvé počutie na podzákonnej úrovni, skôr na zákonnej úrovni, netrúfam si povedať konkrétnym zásahom do ktorého predpisu a akou formuláciou,“ vysvetlil ústavný právnik Eduard Barány.
Čo je Jobbik?
- celý názov je Hnutie za lepšie Maďarsko, skrátene Jobbik
- ultrapravicová radikálna strana, vznikla v roku 2003
- väčší význam získala po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009
- v roku 2007 založila polovojenskú jednotku Maďarskú gardu
- od roku 2010 má zastúpenie v maďarskom parlamente
- vystupuje proti Rómom, utečencom a Západu