Matheryn Naovaratpong, z hlavného mesta Thajska Bangkoku, je najmladší človek, ktorý bude zachovaný pomocou techniky nazývanej kryonika (uchovanie tela v pôvodnom stave pomocou chladu). Dievčatko by v januári oslávilo svoje tretie narodeniny. Trpelo vzácnou nevyliečiteľnou formou rakoviny mozgu, ktorá tragicky ukončila jej mladý život. Skôr, ako zomrela sa jej rodičia, medici, rozhodli kryogeneticky zmraziť jej mozog, aby jedného dňa mohli lekári obnoviť život ich malého dievčatka.
"Cítil som ozajstný konflikt v srdci pri myšlienke kryoniky. Vedel som, že je to potrebné a tak som svoj nápad ozrejmil rodine," povedal otec dievčatka Sahatorn v rozhovore pre BBC. Nápad na zmrazenie dostal prvý deň, ako sa dozvedel, že jeho dcérka je smrteľne chorá. Technológia kryoniky zahŕňa zamrazenie tela alebo len mozgu hneď po smrti. Nádejou je, že medicínsky pokrok v budúcnosti pomôže oživiť dievčatko a nahradiť poškodené orgány.
"Ako vedci sme si 100% istí, že k tomu jedného dňa dôjde. My však nevieme kedy. V minulosti sme si mysleli, že to môže trvať aj 400 až 500 rokov, ale teraz si dokážeme predstaviť, že sa to podarí už za 30 rokov," upresnil otec. Sahatorn a jeho manželka Nareerat majú tri ďalšie deti. Spočiatku sa zvyšku rodiny tento nápad nepáčil, no keď sa Matheryn začal stav zhoršovať zmenili názor.
Rodina si na spoluprácu vybrala spoločnosť Alcor, z americkej Arizony, ktorá je svetovým lídrom v oblasti kryoniky. Tím letel do Bangkoku, aby dohliadol na schladenie telíčka, keď zomrela začali proces celkového zmrazenia.
"Kryoochrana" zahŕňa nahradenie tekutín v tele inými formami, ktoré nezamŕzajú a umožnia zamraziť telo bez toho, aby došlo ku katastrofálnemu poškodeniu tkaniva. Matheryn bola po zákroku prevezená v špeciálny navrhnutej rakve do Arizony, kde jej bol následne odstránený mozog z tela a uchovali ho pri teplote -196°C. Rodina verí, že tento proces dokáže uchovať osobnosť a spomienky vo vnútri mozgu ich dcéry. Teraz prišli rodičia s ďalším šialeným nápadom. Po svojej smrti nechajú taktiež zmraziť, aby ju mohli opäť vidieť aj keď vedia, že šance sú malé. Sahatorn a Nareerat stále smútia zo straty svojho dieťaťa. To čo spravili sa môže zdať niektorým ľuďom zvláštne, no oni sú presvedčení, že konali správne. Rodina tiež venovala značnú finančnú čiastku na výskum rakoviny v Thajsku.