Medzi nimi boli aj Louis a Azélie-Marie Martino - rodičia sv. Terézie z Lisieux, ktorú kanonizoval pred 90 rokmi pápež Pius X. Za vzory svätosti kresťanského života boli pápežom vyhlásení aj taliansky kňaz Vincenzo Grossi, ktorý založil kongregáciu Dcér Oratória, a španielska rehoľníčka Mária od Nepoškvrneného počatia.
Ako vysvetlila agentúra DPA, manželia Martinovci v mladosti uvažovali nad vstupom do kláštora, ale potom uzavreli manželstvo, z ktorého sa im narodilo deväť detí, z nich len päť sa dožilo vyššieho veku. Medzi nimi boli aj Marie-Francoise Thérese, neskôr vyhlásená za sv. Teréziu z Lisieux, a jej sestra Léonie, ktorej beatifikačný proces sa začala vlani v júli. Martinovci sú prvým manželským párom, ktorý bol svätorečený spoločne.
Podľa rektora pútnického miesta v Alensone, ktoré im je zasvätené, bol ich život naplnený hlbokou vierou."Žili úplne bežným, jednoduchým životom, ktorý môžeme prirovnať k životu Svätej Rodiny v Nazarete. Rozhodli sa dať Boha na prvé miesto, stavili na modlitbu, osobnú i rodinnú," vysvetlil duchovný Jean-Marie Simar. Na príhovor manželov Martinovcov došlo k dvom prevereným zázračným udalostiam. V oboch prípadoch ide o uzdravenie detí: talianskeho chlapca Pietra, ktorý sa narodil v roku 2002 s ťažkou deformáciou pľúc, a španielskeho dievčatka Carmen, ktorá prišla na svet predčasne v roku 2008 s ťažkým krvácaním do mozgu.
Biskupská synoda bude vo Vatikáne zasadať do budúcej nedele. Jej hlavným poslaním je diskusia o tom, ako sa môže cirkev lepšie postarať o katolícke rodiny v čase, keď rastie rozvodovosť a klesá počet párov uzatvárajúcich manželstvo, ako pomôcť homosexuálom nájsť si svoje miesto v cirkvi či riešiť problémy rozvedených, ktorí uzavreli civilný sobáš a nemôžu prijímať eucharistiu. Konzervatívnejší z radov duchovných trvajú na cirkevnej doktríne o neporušiteľnosti manželstva, kým tí pokrokovejší sa snažia o dosiahnutie milosrdnejšieho prístupu k riešeniu rodinných problémov, doplnila AP.