Utekajú pred ofenzívou, ktorú spustili vládne jednotky s podporou ruského letectva. Podľa BBC utekajú ľudia z oblasti západosýrskeho mesta Haláb. Utekajúci ľudia nemajú kde spať, chýba lekárska starostlivosť a jedlo. Podľa zástupcu sýrskej organizácie USMRO Zajdána Zuabího ide približne o 70-tisíc ľudí. Sýrska armáda s podporou Rusov začala ofenzívu aj v okolí miest Homs a Hamá na severe prímorskej provincie Latákija.
Územie ovládli na začiatku roka povstalci. Podľa niektorých zdrojov armádu pri ofenzíve podporuje aj libanonské hnutie Hizballáh a iránski vojaci. Teherán tieto tvrdenia poprel a v Sýrii sú údajne iba jeho vojenskí poradcovia. Ofenzívu teda vláda vedie aj proti povstalcom, ktorých podporuje USA a koalícia západných štátov. Za posledných 24 hodín útočili Rusi minimálne na 49 cieľov. Moskva tvrdí, že útočia predovšetkým na bojovníkov an-Nusrá napojenej na al-Káidu a na organizáciu Islamský štát. Zo svojich domovov v Sýrii utieklo od roku 2011 už viac ako 11 miliónov ľudí. Viac ako 4 milióny odišli do zahraničia a polovica z nich zostala v Turecku.
Ani situácia utečencov v Európe sa nezlepšuje. Počasie síce utečeneckú vlnu pribrzdilo, ale nezastavilo. Najhoršie sú na tom utečenci, ktorí sú v tzv. mŕtvej zóne. V pohybe ich sú stále tisícky. Chorvátsko síce včera spriechodnilo hraničný priechod pre utečencov, ale podľa spravodajskej stanice B92 je v daždi a zime približne 2 500 až 3 000 utečencov. Podľa srbského ministra Aleksandra Vulina je aj v Srbsku okolo 7 000 utečencov.
V pondelok dorazilo do Slovinska z Chorvátska 8 000 migrantov, ale do susedného Rakúska prešlo len 2 000 z nich. Slovinská vláda predložila návrh zákona, na základe ktorého armáda bude môcť pomáhať polícii pri hliadkovaní na hraniciach. Slovinský premiér Miro Cerar tvrdí, že nejde o zavádzanie mimoriadnych opatrení, ale o posilnenie kontroly na hraniciach.