Pre mnohých ľudí je to realita. Či už preto, že sú k tomu donútení, ako napríklad ženy na materskej či invalidi, alebo preto, že zariskovali a skúšajú sa buď uživiť, alebo aspoň si privyrobiť mimo štandardného firemného prostredia či už existujúceho zamestnania. Nejaký čas to už úspešne skúšajú aj Martin (28) zo Serede a Eva (35) z Nitry. Ako práca z domu funguje?
Deväťdesiat percent prác doma je doručiteľných a dodateľných cez internet. Nezáleží teda na tom, kde sa človek nachádza. Môžete pracovať na Oravskej priehrade či v kaviarni v meste. Najviac letia práce, ktoré viete naťukať do počítača. Neznamená to však, že záujem nie je aj o ručné výrobky ako hračky, dekorácie, šaty či cukrárske a pekárske výrobky. Okrem bežných inzertných portálov existujú aj špecializované, ktoré ponúkajú vyslovene takúto mikroprácu od ľudí pracujúcich doma. Pre niekoho môže byť aj prilepšenie si 20 eurami mesačne veľkou pomocou.
„Akýkoľvek príjem do 500 eur ročne je nezdaniteľný príjem, keď však presiahnete túto hranicu, je potrebné príjem zdaniť,“ upozorňuje právnik Juraj Hudák. Zaujímavé je, že web využíva kdekto. Medzi bežných amatérov sa tak často zamiešajú „profesionáli“, človek teda často ani nevie, aká kapacita mu napríklad pripravila cudzojazyčný preklad. Výška zárobku je individuálna. Sú predajcovia, čo dokážu zarobiť stovky eur, a sú takí, čo svoj inzerát odfláknu, neupravujú a nezlepšujú svoju produkciu, a tak ich ponuka upadá. Mali by si vo svojom segmente sledovať konkurenciu a reagovať na ňu. Najdôležitejšie je však dodržať to, čo človek sľúbi, službu dodať tak, aby bol kupujúci spokojný.
Na podnikanie potrebujete živnosť
Právnik Juraj Hudák
- Ak ste registrovaní na portáli, kde ponúkate svoju prácu, v absolútnej väčšine prípadov tak napĺňate znaky podnikania, pretože je zrejmý charakter tejto činnosti, a to zisk.
- Pokiaľ nemáte príslušné podnikateľské oprávnenie, dopúšťate sa neoprávneného podnikania, čo je okrem iného trestným činom.
- Osoby, ktoré ponúkajú služby cez podobné portály, by teda mali získať príslušné podnikateľské oprávnenie (živnosť), ktoré by sa vzťahovalo na ponúkanú službu.
- Aj na tieto služby sa vzťahujú zákonné ustanovenia o povinnosti tých, čo ich poskytujú, poskytnúť ich bez chýb. Zákazník si teda voči nim môže chyby služby alebo výrobku riadne uplatniť (a to aj v prípade, ak je mu napríklad doručená iná vec, než si objednal).
- Platby za dané služby sa väčšinou realizujú vopred alebo sa tovar odosiela na dobierku, takže riziko, že kupujúci tovar nezaplatí, je minimálne.
Myslite dopredu!
Jana Mesárová, personálna agentúra McRoy
- Pri mikropráci pribúda riziko, či si daný človek dokáže na seba vôbec zarobiť a získať dostatok zákaziek (prípadne predať svoju produkciu). Okrem toho si musí riešiť sám aj administratívu spojenú s takouto činnosťou (napríklad viesť si účtovníctvo)alebo si na to niekoho najať, čo zvyšuje náklady. Výhodou je však väčšia miera slobody (čo sa týka pracovného času, voľna, prijímaných zákaziek – človek je „sám sebe šéfom“) či možnosť zarobiť si viac. Ak sa niekto chce do takéhoto podnikania pustiť, mal by mať už dopredu zabezpečený aspoň minimálny objem zákaziek a dostatok potenciálnych klientov a nepočítať automaticky s tým, že „ono sa to nejako samo rozbehne“.
Táto práca ma živí
Martin (28) zo Serede
- Vyrábam ručne šité kožené peňaženky, puzdrá na tablety a mobily. Snažím sa, aby každý kus bol originál, nepoužívam žiadne stroje. Študoval som environmentalistiku, vždy ma zaujímala práca rukami a práca s kožou. Keďže som sa po škole nevedel zamestnať, skúsil som toto. Momentálne ma to živí. Najväčší problém bol so zviditeľnením, v tomto mi veľmi pomohli sociálne siete. Zo začiatku sa ozývali dvaja-traja ľudia mesačne, dnes sa mi denne ozve asi päť ľudí (v jeden extrémny deň to bolo 78 ľudí!). Najsilnejšie mesiace sú pre mňa október, november a december, priemerne si však mesačne dokážem zarobiť pár stoviek eur.
Privyrábam si na materskej
Katka (32), Jasenie
Vyštudovala som výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte, pracujem v oblasti bankovníctva, teraz som na materskej s dvomi deťmi (2,5 a 1 rok). Vždy ma bavilo niečo tvoriť alebo maľovať. S touto prácou som začala len nedávno po svadbe mojej sestry, kde som mala vyrobiť svadobné oznámenie, svadobné menu a menovky. Zatiaľ sa to len rozbieha, ale viem si predstaviť, že by to bol môj hlavný zdroj obživy. Za dva týždne sa mi ozve tak šesť ľudí, čiže si prilepším asi len o sto eur mesačne. Je to skutočne prácne a popri dvoch deťoch fakt náročné. Bolo by fajn keby aj štát viac podporoval originálnu ručnú prácu.
Nevedel som si nájsť brigádu
Filip (16), Liptovský Mikuláš
Som študent strednej odbornej školy so zameraním na informatiku a grafiku a keďže som si nenašiel brigádu na leto tak som skúsil toto. V mojej brandži je veľmi veľká konkurencia, takže 2 – 3 zákazky za týždeň sú pre mňa úspech. Mesačne si zarobím len asi 30 eur.
Robím to, čo ma vždy bavilo
Eva (35) z Nitry
- Na objednávku vyrábam predovšetkým saténové kytice pre nevesty, pierka, venčeky, ale aj rôzne doplnky ako kvetinové svadobné party, ozdôbky pre družičky, ozdoby na svadobné stoly či autá. Tvorba bižutérie bola vždy moje hobby, a keďže niektoré výrobky som nestíhala nosiť, rozhodla som sa ich inzerovať na internete. Takto začala moja forma mikropráce. Hlavnú sezónu mám od marca do septembra, mimo sezóny zarábam desiatky, v sezóne stovky eur. Mám stabilnú prácu a toto je môj vedľajší príjem.
Nevýhody a výhody mikropráce
- nízka socializácia – niektorým ľuďom kolektív vyslovene chýba, je pre nich navyše zdrojom inšpirácie
- organizácia času – nie každý je rovnako disciplinovaný; osamelá práca vyžaduje pevnú vôľu
- pochvala – v práci vás pri dobrom výkone pochvália, doma to veľmi nemá kto urobiť
- pracovný úraz – ťažko sa dokazuje
+ komfort – pohodlie domova je oproti hlučnému pracovnému priestoru veľkým plusom, nemusíte dodržovať dress code a pracovať môžete pokojne aj v teplákoch
+ ušetríte – nemusíte platiť za prenajatý priestor, neplatíte za dopravu do práce
+ flexibilný pracovný čas – ako si rozplánujete deň, záleží len na vás, je však dôležité, aby ste si vytyčovali deadliny
+ zdravie – pokiaľ ste nachladení, môžete sa liečiť doma, navyše nenakazíte žiadneho kolegu
Ponuka prác závisí od sezónnosti
Celoročne najžiadanejšie:
- contentové služby – teda tvorba obsahu, spravovanie stránok sociálnych sietí, kariérnych profilov, tvorba blogov, písanie článkov, príspevkov, recenzií produktov
Najväčší záujem na jar:
- pred marcom letí poradenstvo v daňovej či právnej oblasti
Najväčší záujem v lete:
- grafické služby (výroba loga, svadobnej knihy, úprava fotografií)
Najväčší záujem v čase Vianoc:
- netradičné darčeky, elektronické priania, naspievanie vianočného pozdravu či jingla
Ako odhaliť falošnú ponuku
- text má gramatické chyby
- zárobok je príliš rýchly a jednoduchý
- ponuka, že ak zapojíte ďalších ľudí, dostanete províziu
- vstupný poplatok
- adresa, z ktorej je vám zaslaná odpoveď, nie je na konkrétne meno
Stránky s registráciou
www.keyoka.sk
www.sashe.sk
www.fler.cz
www.potvor.cz
www.jaspravim.sk
www.fiverr.com