Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa plesne spolupodieľajú na tom, že 10 až 30 percent detí má alergické ochorenia dýchacích ciest. Zodpovedajú tiež za veľkú časť prípadov astmy u detí. Vnútorné ovzdušie zhoršuje aj zle udržiavaná klimatizácia či vysoko tesné plastové okná a používanie parozábran.
"Približne 80 percent plesní obsahuje toxické látky," uvádzajú hygienici v správe. Vyvolávajú alergické reakcie nielen vo forme astmy, ale aj častých zápalov priedušiek, chronického kašľa, dráždenia slizníc či kožných alergií.
Tvorbe plesní sa dá podľa hygienikov vyhnúť efektívnym vetraním – to má byť krátke a intenzívne. Najúčinnejší je prievan. "Ak je človek celý deň doma, treba vetrať tri až štyri razy. V prípade, že nie je, stačí ráno a večer," povedala pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Zvlášť potrebné je podľa nej vetrať, ak sú v byte nepriedušné okná.
Vetrať treba aj po každom varení a sprchovaní. Vo vykurovacom období by rozdiel v byte medzi teplotou v noci a cez deň nemal presiahnuť viac ako päť stupňov Celzia. Tým sa zabráni kondenzácii pary na vychladených miestach a v nevyhriatych priestoroch. Relatívna vlhkosť bytu by sa podľa hygienikov mala pohybovať pod 50 percentami.