Chrípka vlani na Slovensku zabila 25 ľudí. Ďalších asi 1200 zomrelo v dôsledku toho, že skomplikovala základnú diagnózu. "Ide o veľmi závažné ochorenie," uviedla docentka Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS). Odborníci v rámci prevencie odporúčajú očkovanie, o to však Slováci nejavia veľmi záujem. V roku 2014 sa dalo zaočkovať ani nie päť percent populácie. Krištúfková si myslí, že ľudia si chrípku mýlia s prechladnutím a nepovažujú ju za ťažkú chorobu. Príkladom im preto po novom majú ísť zdravotníci.
"Chceme, aby sa aj zdravotníci zamysleli nad tým, že by mali chrániť svojich pacientov tým, že ich nenakazia," povedala Krištúfková. V zdravotníckych zariadeniach, môže mať chrípka fatálne následky. Na dôležitosť očkovania má preto lekárov, sestry aj ostatných zamestnancov upozorniť projekt „Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke“. Organizuje ho SEVS s finančnou podporou spoločností Sanofi Pasteur a Mylan.
„Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby sa proti chrípke dali zaočkovať všetci zdravotnícki pracovníci, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientmi. Ochránia tak svoje zdravie a zároveň vytvoria bariéru pred ďalším šírením ochorenia,“ uviedla riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková. Očkovanie sa odporúča aj ich blízkym. Chrípka je ochorenie s potenciálom rýchleho šírenia a vytvárania epidémií. Očkovaný človek však vírus neprenáša.
Chrípka ohrozuje aj malých pacientov, na potrebu očkovania sa má preto poukázať aj tam. "Mali by sme robiť všetko preto, aby sme minimalizovali potenciálnu nákazu a očkovanie zdravotníckych pracovníkov vnímame ako mimoriadne dôležité opatrenie. Chránime tak našich pacientov, ale aj samotných zamestnancov, ktorí pracujú v rizikovom prostredí," konštatovala riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Ingrid Urbančíková.
Zdravotné poisťovne očkovanie podobne ako v minulých rokoch preplatia všetkým svojim poistencom. Najvhodnejším časom na očkovanie sú mesiace október a november. WHO ho okrem zdravotníkov odporúča predovšetkým tehotným ženám, deťom vo veku od šesť mesiacov do päť rokov, osobám 65-ročným a starším, osobám s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami.