V stredu takúto procedúru podstúpil prvý pacient, ktorý trpí preležaninami. Larvy bude mať v tele 72 hodín, potom uhynú a vyberú ich. Larvy sa na ranu alebo do nej vkladajú jednotlivo, alebo v retenčných biovreckách. Majú póry, cez ktoré sa ich produkt – enzýmy dostanú do rany. „My ich pacientom vkladáme vo vreckách. V prípade, že sa vkladajú jednotlivo, je síce liečba o niečo intenzívnejšia, ale vzniká problém s ich vyberaním,“ vysvetlil primár oddelenia všeobecnej a úrazovej chirurgie Edward Huľo, ktorý do Levoče spolu so svojím kolegom Ľubomírom Strelkom prišiel pracovať z martinskej nemocnice.
Po 72 hodinách larvy odumrú
Larvy vypúšťajú enzýmy, ktoré skvapalňujú mŕtve tkanivá a tie konzumujú. Zvyšujú aj kyslosť organizmu, čo niektorým baktériám v tele zabraňuje rozmnožovaniu. To tiež podporuje hojenie. Larvy na začiatku merajú dva milimetre, ale už po troch dňoch sa ich objem zväčší 25-násobne, takže merajú asi dva centimetre. Vyšľachtené sú špeciálne, a tak po 72 hodinách odumrú, keďže sa nezakuklia a nevyvinie sa z nich mucha. Potom sa vrecúška z tela pacienta vyberú.
Takto pomáha MUDr. Larva
Pacientov liečia pomocou lariev muchy bzučivky, ktorá má po vyliahnutí zelenú farbu. V tele sa nevyliahnu preto, lebo by sa najskôr museli zakukliť, v čom im bráni špeciálna sterilizácia. Po zväčšení z dĺžky 2 mm na 2 cm sa z tela vyberú.
Mucha Lucilia sericata
Na liečbu sa používajú len niektoré druhy muších lariev. Najznámejšie sú od muchy Lucilia sericata, ktorá je dlhá 10 - 14 mm. Poznáme ju ako bzučivku zelenú. Larva Bzučivky zelenej zväčší v tele pacienta svoj objem až 25-násobne.