Dôvodom je, že tieto krajiny na svojom území nezaviedli elektronické registre podnikov cestnej dopravy, alebo že ich neprepojili s registrami ostatných členských štátov EÚ. Všetky tri žalované štáty to mali urobiť v súlade s platnou smernicou prijatou v roku 2009. Národné registre mali byť zavedené a vzájomne prepojené najneskôr do 31. decembra 2012.
Česká republika, Luxembursko a Portugalsko túto povinnosť doteraz nesplnili, čo znamená, že prepojenie registrov na úrovni celej EÚ nemôže efektívne fungovať. Komisia sa preto rozhodla podať na tieto krajiny žalobu na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.
Komisia pripomenula, že pre vytvorenie vnútorného trhu cestnej dopravy má transparentnosť zásadný význam. V tomto smere nariadenie z roku 2009 ukladá členským krajinám povinnosť zaviesť vnútroštátny elektronický register podnikov, ktoré boli príslušným orgánom oprávnené na prevádzkovanie cestnej dopravy. Nariadenie tiež požaduje, aby tieto registre boli prepojené s ostatnými národnými registrami.
Prepojenie národných registrov je potrebné na to, aby si členské štáty mohli ľahšie vymieňať informácie o prípadnom porušovaní predpisov zo strany spoločností, ktoré prevádzkujú nákladnú alebo osobnú dopravu na medzinárodnej úrovni (v prípadoch, keď dopravcovia prekročia povolenú dobu konania, alebo podvodne manipulujú s tachografmi). Ide o opatrenie, ktoré pomáha v únii zvyšovať bezpečnosť na cestách.