Ich počet každoročne stúpa. Najčastejšou príčinou úmrtia cukrovkárov sú srdcovocievne komplikácie. Každý rok pripravia o život 65 % z nich. Pre ľudí však svitá nádej. Vedecká štúdia totiž preukázala, že nový antidiabetický liek dokáže zachrániť viac ako polovicu pacientov s diabetesom.
Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré ohrozujú život diabetikov, patria srdcovocievne ochorenia. Týmto ľuďom hrozia až päťkrát častejšie ako zdravým dospelým. Cukrovka totiž poškodzuje tepny, ktoré vyživujú jednotlivé orgány. Ohrozuje ich najmä ateroskleróza. Tá vedie k zúženiu a upchatiu ciev, čo môže viesť k infarktu či náhlej smrti pri nedokrvení srdcového svalu.
„Očakávaná dĺžka života u 60-ročného diabetika so sprievodným srdcovocievnym ochorením je skrátená až o 12 rokov,“ upozornil Ján Murín, profesor pre odbor vnútorné choroby a kardiológ z I. internej kliniky LF UK a UNB v Bratislave. A nie je ohrozené len srdce. Ateroskleróza postihuje aj tepny vyživujúce mozog, takže pacienti s cukrovkou sú 2- až 4-krát viac ohrození rizikom mozgovej príhody. „Po 17 rokoch máme konečne liek, ktorý znižuje úmrtnosť diabetikov. Výsledky štúdie s antidiabetickým liekom empagliflozínom ukázali významné zníženie úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia,“ potvrdil Murín.
Štúdia s liekom empagliflozín
- skúmala kardiovaskulárne výsledky pri liečbe viac ako 7 000 dospelých s diabetom 2. typu
- prebiehala v 42 krajinách
- priemerný vek pacientov bol 63 rokov
Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus)
- chronické ochorenie, pri ktorom sa v tele prestane vyrábať inzulín (hormón, ktorý zabezpečuje, aby bunky v tele mohli vstrebať cukor v krvi)
- ak sa glukóza nespotrebuje, začne sa hromadiť a jej hladina v krvi sa zvyšuje
- nadmerné množstvo cukru pomaly ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá
Rizikové faktory
- fajčenie
- vek
- vysoký krvný tlak
- stres alebo depresia
- nedostatok fyzickej aktivity
- obezita a sedavý spôsob života
Ako funguje Empagliflozín
- užíva sa ústne
- pôsobí tak, že blokuje spätné vstrebávanie glukózy, ktorá sa z tela potom vyplavuje do moču
- hladinu cukru v krvi tak klesá
- liek vplýva na glukózu priamo, preto účinkuje nezávisle od funkcie podžalúdkovej žľazy či citlivosti na inzulín
- používa sa u dospelých na liečbu cukrovky 2. typu, u ktorých nie je možné ochorenie držať pod kontrolou diétou alebo pohybom
- môže sa užívať samotný alebo v kombinácii s inými liekmi proti cukrovke
Pozor: Nesmú ho užívať pacienti starší ako 85 rokov. Nie je určený pre pacientov s cukrovkou 1. typu.