Uviedol to v piatok veliteľ misie, taliansky kontradmirál Enrico Credendino, ktorého vyjadrenie citovala agentúra DPA. Druhú fázu vojenskej operácie EUNAVFOR MED s označením Sophia spustila EÚ 7. októbra. Je zameraná proti pašerákom ľudí, ich sieťam a infraštruktúre na juhu strednej časti Stredozemného mora medzi brehmi Tuniska a Líbye.
Prvá fáza spustená v júni zahŕňala len záchranné misie a monitorovanie pašerákov pomocou lodí, dronov a družíc. V druhej fáze sa majú zaisťovať pašerácke plavidlá a zadržiavať podozrivé osoby. Príslušníci misie môžu na podozrivé plavidlá v prípade potreby aj strieľať.
"Misia môže vyžadovať použitie sily, ale len ak nedôjde k ohrozeniu migrantov," povedal kontradmirál Credendino pre talianske noviny Corriere della Sera. Doposiaľ sa v rámci operácie podarilo skonfiškovať 20 drevených plavidiel. Podľa Credendina tým pašeráci utrpeli veľké straty, pretože stratené lode nemajú čím nahradiť. Veliteľstvo operácie sa nachádza v Ríme a riadi ju talianske námorníctvo. Zatiaľ nie je jasné, či šesť vojenských lodí misie EÚ, podporovaných zo vzduchu vrtuľníkmi a bezpilotnými lietadlami, dokáže výraznejšie zmeniť situáciu v Stredomorí. V niektoré dni vyráža z líbyjského pobrežia do Európy až 20 plavidiel naložených migrantmi.