Už viac ako 9000 migrantov prekročilo od sobotnej polnoci hranicu z Chorvátska do Slovinska. S odvolaním na miestnu políciu o tom informovala agentúra DPA. Od minulej soboty, kedy sa Slovinsko stalo novou tranzitnou krajinou, na takzvanej balkánskej trase, cez štát prešlo viac ako 58 000 ľudí.
Premiér Miro Cerar vo vyhlásení konštatoval, že reakcia EÚ musí byť bezodkladná a operatívna. Podľa slovinského premiéra by sa malo rozhodnúť na nedeľnom summite desiatich štátov strednej a juhovýchodnej Európy, na ktorom bude prítomný šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Ešte dôraznejšie slová ako premiér zvolil neskôr slovinský prezident Bohut Pahor. Pohrozil, že ak nedeľný summit v Bruseli neprinesie prijateľné riešenie prisťahovaleckej krízy, neveľká alpská krajina bude jednať sama. "Slovinsko sa nemôže stať zónou, v ktorej sa utečenci nahromadia v prípade, že Rakúsko a Nemecko zatvoria hranice. Naša krajina si s tým neporadí," citovala hlavu štátu slovinská agentúra STA. Pahor nespresnil, aké kroky by Slovinsko mohlo podniknúť. Agentúra AP ale s odvolaním sa na slovinských politikov napísala, že Ľubľana by mohla postaviť plot na hranici s Chorvátskom.
V Nemecku v sobotu nadobudli účinnosť nové sprísnené azylové zákony. Opatrenia okrem iného rozširujú počet takzvaných bezpečných krajín, ktorých občania nemajú na azyl nárok, a to o Albánsko, Kosovo a Čiernu Horu. Prvé deportácie neúspešných žiadateľov sa očakávajú už začiatkom budúceho týždňa. Nemecký Spolkový snem spomínané azylové zákony prijal pred týždňom a pôvodne mali začať platiť až 1. novembra. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo videopríspevku sľúbila utečencom, s vyhliadkou na získanie azylu, 600 hodinový integračný kurz. Začať by mal ešte počas azylového konania a jeho hlavným cieľom by malo byť osvojenie nemčiny, čo by malo podľa Merkelovej prispieť hlavne k uplatneniu azylantov na trhu práce. V kurzoch by sa ľudia mali dozvedieť aj niečo o nemeckých dejinách, kultúre a právnom a politickom systéme.