Práve 24. októbra 1945 vstúpila do platnosti Charta OSN, ktorou bolo založené celosvetové medzinárodné spoločenstvo. Pri tejto príležitosti sa v 60 krajinách sveta v rámci kampane Svet v modrej farbe OSN odeli vychýrené stavby a pamätihodnosti práve do tejto symbolickej farby. Medzi prvými si modré divadlo mohli vychutnať v Austrálii pri pohľade na slávnu budovu Opery v Sydney. V priebehu dňa sa postupne vyfarbovali budovy po celom svete - španielska Alhambra, newyorská Empire State Building, sála Valného zhromaždenia a sekretariát OSN, pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Riu de Janeiro, ale aj Bratislavslý hrad.
Organizácia spája už 193 štátov
Vznik
- OSN vznikla 24. októbra 1945 po 2. svetovej vojne, aby sa zabránilo vzniku ďalšieho takéhoto konfliktu.
- Organizácia podporuje medzinárodnú spoluprácu.
- Medzi jej hlavné cieľe patria udržiavanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, podpora ľudských práv, ochrana životného prostredia či poskytovanie humanitárnej pomoci.
Členovia
- Tesne po založení mala OSN 51 členských štátov, dnes je ich 193, medzi nimi aj Slovenská republika.
- Posledným pristupujúcim členom bol v roku 2011 Južný Sudán.
- Oficiálnje jazyky organizácie sú arabčina, čínština, angličtina, francuzština, ruština a španielčina.
Zaujímavosti
- Najdlhší prejav v histórii OSN mal indický diplomat V. K. Krishna. Jeho prejav v roku 1957 trval neuveriteľných osem hodín.
- Nobelov výbor udelil Nobelovu cenu mieru za rok 2001 práve Organizácii spojených národov za ich nepretržité úsilie propagovať a šíriť mier na celom svete.
Vlajka
- Bola prijatá 20. októbra 1947.
- Zjednodušená mapa kontinentov symbolizuje všetkých ľudí na svete. Bledomodrá farba značí spoločnú, čistú oblohu bez vojnových konfliktov a biela farba je symbolom mieru a čistoty.
- Obkresľujú ju dve olivové ratolesti taktiež symbolizujúce mier.