Podľa zdravotníkov denná konzumácia čo i len 50 gramov spracovaného mäsa, čo zodpovedá dvom plátkom slaniny alebo jednému párku, zvyšuje riziko zákerného ochorenia až o 18 percent. Odborníci mäso prirovnali k látkam ako azbest či plutónium. Problémom sú najmä údeniny, ktoré sa vo zvýšenej miere podieľajú na rakovine hrubého čreva či žalúdka. Nový Čas u odborníkov zisťoval, či sa máme obľúbených mäsových výrobkov vzdať.
1. Aké ochorenia spôsobuje konzumácia mäsa?
- rakovinu hrubého čreva, pankreasu, prosta či žalúdka- riziková je konzumácia červeného mäsa pri ochoreniach žalúdka, žlčníka, srdcovocievnych ochoreniach alebo dne.
2. O ktoré druhy konkrétne ide?
Do tejto kategórie patria všetky druhy svaloviny cicavcov:hovädzie, teľacie, bravčové, jahňacie, baranie,konské a kozie mäso
3. Čo sa myslí pod pojmom spracované mäso?
Ide o výrobky, ktoré kvôli zlepšeniu chuti či trvanlivosti prešli procesmi ako solenie alebo údenie. Patria sem:
- párky,šunka ,klobásy
- väčšina spracovaného mäsa obsahuje najčastejšie bravčové alebo hovädzie mäso, ale tiež hydinu, drobky alebo vedľajšie živočíšne produkty, ako napríklad krv
4 . Máme prestať jesť mäso?
Mäso by sme nemali úplne vysadiť, ale mali by sme ho konzumovať hlavne so zeleninou a len občas.
5. Ako znížiť riziko rakoviny pri jeho konzumácii?
"Pozor by sme si nemali dávať len na zvýšenú konzumáciu údenín a jedál z mäsa, ale na to, aby sme ich pri opätovnej konzumácii neohrievali! Práve dodatočnou tepelnou úpravou zvyšujeme riziko vzniku rakovinotvorných voľných radikálov" radí internistka Etela Janeková.
6. Škodia údeniny rovnako ako fajčenie?
Rozhodne nie. Fajčenie ročne zabije 600-tisíc ľudí, čo je desaťnásobne viac.
7. Ako správne konzumovať mäso?
Mali by sme sme ho konzumovať v malom množstve a len kvalitné mäso (s nízkym obsahom tuku),Používať by sme mali používať šetrnú kuchynskú úpravu a konzumovať ho s veľkou porciou čerstvej zeleniny. Spracované mäso je lepšie vylúčiť.
8. Ktoré nebezpečné látky mäso obsahuje?
Menia štruktúru DNA a sú schopné vyvolávať zmeny v genetickej informácii buniek. Vznikajú z prítomného tuku v mäse v procese pečenia, smaženia, grilovania a údenia. Čím viac tuku mäso obsahuje, tým viac PAU vzniká. Patria do skupiny iniciačných karcinogénov. Majú schopnosť vytvárať addukty s DNA. Tieto zlúčeniny majú aj škodlivý účinok na cievy - vyvolávajú aterosklerózu a poškodenie ciev. Škodlivé sú aj Heterocylkické amíny a Nitrozamíny, ktoré vyvolávajú nádory tráviaceho traktu.
Mäso, to je naše
Katarína Skybová z Ištitútu prevencie a redukcie nadváhy Kompliment
- Mäso patrí do tradičného jedálneho lístka Slovákov. Najmä bravčové mäso a výrobky z neho, ako sú klobásy, údené mäso, slanina, jaternice, krvavnice, tlačenka, oškvarky, bôčik, bravčová masť, pečeňovky. Muži konzumujú mäso častejšie a uprednostňujú mastnejšie druhy mäsa a mäsových výrobkov.