Ľudovít Štúr obetoval všetko slovenskému národu, no svoj súkromný život zanedbával. Hoci sa traduje, že bol zarytý abstinent a odopieral si aj telesné slasti, pár nerestí a slabostí predsa len mal. O aké išlo a ktorým ženám sa podarilo pripútať si ho na dlhé roky?
Byť Štúrovým potomkom je zaväzujúce. Tvrdí dnes 82-ročný praprasynovec jednej z najvýznamnejších osobností slovenských dejín Ivan Štúr. Svojho príbuzného charakterizuje ako usmievavého génia. Profesor psychológie ešte dnes spamäti recituje úryvky jeho diel a spomenie si takmer na každý detail zo života slovenského národovca.
Ženy z neho odpadávali
Túžbu po vzdelaní majú podľa pána Ivana zrejme v rodine. Jeho mama sa stala prvou československou profesorkou medicíny, otec bol profesorom filozofie a on sám pôsobil dlhé roky ako vysokoškolský pedagóg. Jeho prastrýka Ľudovíta dohnalo intenzívne štúdium takmer do hrobu. Už pri štúdiu v nemeckom Halle mu lekári prikazovali nesedieť toľko nad knihami a hýbať sa na čerstvom vzduchu. Hoci bol Štúr zarytý abstinent, traduje sa, že z choroby ho dostávali priatelia aj vínnymi kúrami. Štúra pobyt v Nemecku zmenil, začal sa o seba viac starať.
„Tam videl, ako sa obliekajú profesori a študenti, a na základe toho aj on dbal na svoj odev a výzor, hoci neoplýval prebytočnými finančnými prostriedkami,“ uviedla historička Katarína Nádaská. Štúra by sme tak mohli charakterizovať ako metrosexuála tej doby na Slovensku. Ženy Ľudovítovu starostlivosť o seba samého oceňovali, považovali ho za najkrajšieho muža uhorského snemu. Nádaská priblížila, že dámy opisovali Štúra ako „strunistého, vysokého mladoňa“ či ako „krásavca s iskriacimi modrými očami“. Okrem štíhlej postavy obdivovali i jeho ruky, priznávali, že „jeho rúčky mohli by krášliť i najstrojnejšiu devu“. Jej slová potvrdzuje aj Štúrov najstarší potomok. „Bol to krásny človek, ktorý mal množstvo záujmov, šermoval, jazdil na koni po Devínskej Kobyle, a dokonca vesloval.“
Fešák v chomúte nikdy neskončil
Sám Štúr sa ženským sympatiám nevyhýbal, no k žiadnej žene sa nikdy nepripútal. „Hovorilo sa o ňom, že ženy, do ktorých sa zamiloval, trápil svojou láskou k národu a Tatrám,“ uviedla Nádaská. „Charakterizoval by som to ako nedostatok vzťahu k ženám, tie zrejme pokladal za niečo menejcenné. Veď aj pri výstupe na Devín s nimi žiadna žena nebola,“ hovorí Štúrov praprasynovec. Od svadby dokonca odrádzal aj svojich priateľov Hurbana či Chalupku. Ženským vnadám však nakoniec podľahol aj Štúr. V roku 1840 pri pobyte v Hradci Králové sa zaľúbil do Márie Pospíšilovej. Zo svadby však nakoniec nič nebolo.
Už o šesť rokov prežil mladý Ľudovít lásku ako z románu. Osudovú ženu - Adelu Ostrolúcku, stretol v Zemianskom Podhradí pri Novom Meste nad Váhom v máji 1846 počas návštevy svojho brata Samuela. Adela bola krásna aj inteligentná a ovládala päť jazykov, paradoxne však nie slovenčinu. Tú ju naučil práve Ľudovít. Kaštieľ v parku, kde sa s Adelkou stretával, dodnes stojí. V pivnici sú dokonca fľaše vína, pri ktorých kedysi Ľudovít, zarytý abstinent, diskutoval s priateľmi o otázkach spisovnej slovenčiny.
„V obci bolo niekoľko miest, kde sa stretávali. Kedysi tu bol aj koč, ktorým sa vozili, ale ten už zmizol,“ hovorí starosta Miroslav Zámečník (43). Oženiť sa a mať deti mu však nebolo dopriate. Adela zomrela v roku 1853 vo Viedni na týfus, Štúr o dva roky neskôr, keď podľahol zraneniu, ktoré utrpel na poľovačke v Modre.
Ľudovít štúr
28. 10. 1815 - narodil sa v obci Uhrovec manželom Samuelovi a Anne Štúrovcom
1840 - v Hradci Králové stretol prvú lásku Máriu Pospíšilovú
1843 - v Hlbokom spolu s Hurbanom a Hodžom uzákonili spisovnú slovenčinu, ktorej základom bolo stredoslovenské nárečie
1845 - zaslúžil sa o získanie povolenia na vydávanie prvých slovenských novín Slovenské národné noviny s prílohou Orol Tatranský
1846 - na fare v Zemianskom Podhradí sa zoznamuje s Adelou Ostrolúckou, svojou druhou veľkou láskou
1848 - ustanovenie Slovenskej národnej rady, Štúr burcuje Slovákov do ozbrojeného povstania
12. januára 1856 - zomiera na následky strelného poranenia, ktoré utrpel pri poľovačke
Čo ste o ňom nevedeli:
- pil enormné množstvo kávy
- rád fajčil fajku
- šatku (dnešnú kravatu) mu museli uväzovať iní, sám to nedokázal
- nevedel si poriadne zastrúhať ani husie brko, ktorým sa vtedy písalo
- bol vášnivým poľovníkom
Na týchto miestach randili s Adelou
- empírový kostol vysvätený v roku 1801; tu medzi Adelkou a Ľudovítom preskočila povestná iskra
- park pri kaštieli Ostrolúckych; sedávali v altánku, ktorý už nestojí, zbúrali ho pre cestu
- knižnica v kaštieli Ostrolúckych, kde zvykli spolu debatovať
- lipa v parku pri kaštieli
- skleník v parku pri kaštieli