Podľa zákulisných informácií sa do gigantu finančných žralokov z J&T Energetického průmyslového holdingu (EPH) chystá vstúpiť veľký čínsky investor. Aj Slovensko sa, podľa premiéra, bude usilovať o opciu na kúpu 17 % akcií v elektrárňach. Vláda by tak v podniku získala väčšinu, 51 % akcií.
„Pokiaľ dôjde medzi Enelom a niekým k dohode o predaji prvého balíka 33 %, budeme chcieť opciu na 17 % po dokončení tretieho a štvrtého bloku,“ povedal Fico. Vláda by tak v podniku získala väčšinu, 51 % akcií. Len minulý týždeň sa podľa vysokopostaveného zdroja z talianskeho Enelu, ktorý vlastní 66 % Slovenských elektrární, uzavrel prevod takmer polovice akcií na spoločnosť EPH Daniela Křetinského a Patrika Tkáča. Firma finančných žralokov vlastní aj na Slovensku napríklad 49 % Eustreamu alebo 49 % Slovenského plynárenského priemyslu. Finančníci sa teraz rozhodli predať časť energetického impéria. „Plánujú začleniť všetky svoje infraštruktúrne spoločnosti v strednej Európe pod zastrešujúcu novú spoločnosť EP Infrastructure,“ povedal hovorca holdingu Daniel Častvaj. Tá bude vlastniť podiely vo firmách zaoberajúcich sa prepravou, distribúciou a skladovaním plynu či dodávok tepla a elektriny.
Majitelia už rozprávajú o predaji minoritného podielu v novej dcérskej firme. Podľa Mladej fronty Dnes to svedčí o fáze, keď zakladatelia budú potrebovať nového finančného partnera, aby vedeli všetky rozrastajúce sa aktivity financovať. V tomto momente je tak logické hovoriť o účasti čínskej spoločnosti China Energy Company, ktorá už má 10 % podiel v J&T. Tá by mohla získať až 49 % akcií. Je otázne, do akej miery ovplyvní vstup Číňanov naše energetické podniky či prípadne ceny plynu a tepla na Slovensku.
Podľa odborníka na energetiku Romana Brecelyho je vstup čínskeho partnera strategickým rozhodnutím EPH. „Chápem snahu firmy investovať mimo prehriatej čínskej ekonomiky a energetický trh v ČR a SR môže byť dobrou príležitosťou,“ uviedol expert. Dodal, že prípadným úspechom EPH v tendri by sa mohol hypoteticky otvoriť aj priestor pre vstup do jadrovej energetiky - dostavby Mochoviec. Na koncové ceny energie by podľa neho Číňania nemali mať vplyv.
Noví obvinení v kauze Gabčíkovo
„Vyšetrovateľ rozšíril obvinenie v tej istej veci ďalším štyrom osobám, členom dozornej rady, Romanovi H., Miroslavovi S., Elene B. a Janke B. pre obzvlášť
závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v spolupáchateľstve,“ tvrdí polícia vo svojom stanovisku. Už v decembri minulého
roka obvinila polícia bývalého riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Ladislava Gálla.
J&T Finance Group
9,9 % podiel vlastní China Energy Company Limited (plánuje zvýšenie na 30 %)
Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič - obaja po 45,05 %.
Daniel Křetinský - EPH
- druhá najväčšia energetická spoločnosť v ČR
- plynárenstvo, teplárenstvo, ťažba uhlia, výroba elektriny, distribúcia a dodávky energie
- 49 % Eustream, 49 % SPP distribúcia, 40 % Na a, a. s., Pozagas - vlastnia ho SPP, Nafta a GDF International
- 100 % Elektrárny Opatovice, 73 % Pražská teplárenská, 100 % United Energy, 100 % Plzenská energetika
- 100 % Mibrag - uholné bane Nemecko, 100 % PG Silesia Poľsko - ťažobná spoločnosť
- 100 % Saale Energie, 100 % HSR - hnedouholná elektráreň, Elektráreň Eggborough v Anglicku
- 49 % Stredoslovenská energetika, 100 % EP Energy Trading
Chau To Chan - China Energy Company Limited
- pivovary Lobkowitz, dopravná firma Travel Service, futbalová Slávia, mediálny a realitný biznis