Závod v Lúke (okr. Nové Mesto nad Váhom) dáva výpovede viac ako stovke ľudí, ktorí odchádzali zo závodu sklamaní a nahnevaní. Jediná výrobňa Coca-Coly na Slovensku má všetko zrátané. Výrobné linky zatvoria už v marci a do konca roka 2016 bude zatvorená celá hala aj so skladmi. Závod v Lúke vyrába nielen Coca-Colu, ale aj veľké množstvo minerálok, ochutených nealkoholických nápojov i džúsov. Viac ako stovka zamestnancov sa v budúcom roku v marci ocitne na dlažbe.
„Spoločnosť Coca-Cola HBC Slovenská republika prijala rozhodnutie o zámere ukončiť výrobnú činnosť výrobného závodu v Lúke pri Piešťanoch za predpokladu splnenia všetkých legislatívnych povinností. Ukončenie výroby predpokladáme koncom prvého štvrťroka 2016,“ informoval hovorca Marián Pavelka. Centrálny sklad a logistické centrum pre Slovensko zostane zatiaľ v Lúke. „Počítame však s tým, že najneskôr do konca roku 2016 dôjde k presunu do inej lokality,“ dodal Pavelka.
Zamestnanci odchádzali v stredu z mimoriadnej schôdze zdrvení. „Je mi to ľúto, nečakala som to. Pracovala som tu celých štrnásť rokov. Neviem, čo budem teraz robiť,“ povedala zamestnankyňa, ktorá v závode pracovala na plniacej linke. Podobne sú na tom aj jej ďalší kolegovia, nikto z nich takéto rozhodnutie nečakal. Výpoveď dostane 107 zamestnancov.
„Je nám ľúto a sme si vedomí dôsledkov tohto kroku pre všetkých dotknutých zamestnancov a ich rodiny. Máme pre nich pripravený sociálny plán vrátane odstupného, odmeny za odpracované roky a špeciálnej odmeny pre zamestnancov, ktorí s nami zostanú až do ukončenia výroby vo výrobnom závode v Lúke,“ uviedol hovorca Marián Pavelka. Výrobné linky ostanú v regióne strednej Európy, ale presunú sa do Rakúska, Maďarska, Českej republiky a Poľska. Spoločnosť ako dôvod ukončenia činnosti výrobného závodu v Lúke uviedla optimalizáciu nákladov.
Ako sa vyrába Coca-Cola
Nápoj sa vyrába z vody, ktorá musí byť zbavená všetkých nečistôt, potom sa do nej pridá cukor a sirup, ktorý predstavuje základnú zložku Coca-Coly. Upravená voda a sirup sa zmiešajú v presne stanovenom pomere a k tejto zmesi sa pridáva oxid uhličitý. V príslušnom zariadení sa nápoj s oxidom uhličitým mieša pri nízkych teplotách a pod vysokým tlakom, čo sú podmienky, ktoré zaručujú, že sa do nápoja dostane zodpovedajúce množstvo bubliniek.